70 let od procesu s tzv. spiklenci kolem Rudolfa Slánského – využijte osvědčenou aktivitu z portálu jsns.cz
 Bulletin Příběhů bezpráví
leden 2021


Milí vyučující,

po celý letošní rok nás bude provázet téma vzdoru vůči komunistickému režimu. V nové rubrice Příběhy vzdoru upozorníme na osudy mužů a žen, kteří komunismu aktivně čelili a i při vědomí značného osobního rizika se rozhodli, že nebudou nečinně přihlížet, ale začnou konat. Jako první představíme příběh spisovatele Karla Pecky.

V historickém výročí připomínáme 70 let od procesu s tzv. protistátním spikleneckým centrem, v němž bylo 11 komunistických funkcionářů, mezi nimi i Rudolf Slánský, odsouzeno k trestu smrti.

Těšíme se na další spolupráci v novém roce a přejeme hlavně pevné zdraví.

Aneta Kočíková, koordinátorka projektu Příběhy bezpráví
a Karel Strachota, ředitel vzdělávacího programu JSNS.CZ
OBJEDNEJTE SI
Bylo, nebylo? Publikace zdarma.
Zažili jste někdy, že vám při diskusích s žáky, přáteli či rodinou o předlistopadových časech chybělo pár argumentů? Pokud ještě nemáte naši publikaci Bylo, nebylo?, objednejte si ji právě teď a zdarma.

Jednotlivé kapitoly reagují na názory a teze, které se týkají komunistického režimu a často se objevují například v médiích, na sociálních sítích nebo při kavárenských a hospodských rozpravách.

PŘÍBĚHY  VZDORU
Příběh Karla Pecky
Především nás trápil hlad, dávky jídla se neustále snižovaly. V kriminále platí: Když je chleba, není hlad… A chleba jsme měli opravdu málo, osmnáct deka chleba na den. Ráno nějaká brynda, na oběd tři čtyři brambory či tři čtyři plátky knedlíků něčím polité, bez masa, k večeři třeba suché brambory, to bylo všechno. No a při tom se fáralo. Vedle hladu byla nejhorší zima, v zimě jsme měli příděl na světnici jeden kýbl uhlí a dříví ze šachty jsme nesměli nosit…“

Těmito slovy popsal Karel Pecka (1928–1997) podmínky v československých vězeňských pracovních táborech od konce roku 1951 do smrti sovětského diktátora Josifa Vissarionoviče Stalina v roce 1953. Pecka byl vězněn v letech 1949–1959. Zatkli ho jako mladíka, jednoho z vydavatelů ilegálního letákového časopisu; na svobodě se pak stal spisovatelem, významným autorem tzv. lágrové literatury

HISTORICKÉ VÝROČÍ
Odhalení protistátního spiknutí – Rudé Právo o Rudolfu Slánském
Dne 25. února 1951 pražský rozhlas informoval o odhalení „protistátního spiknutí“. V následném procesu s „protistátním spikleneckým centrem“ bylo 11 komunistických funkcionářů, mezi nimi například Rudolf Slánský, odsouzeno k trestu smrti.

Vyzkoušejte si aktivitu, kde žáci pracují s dobovými články v tisku a analyzují, nakolik odlišně informovalo Rudé právo o Rudolfu Slánském s odstupem pouhých šestnácti měsíců.


TEMATICKÝ SERIÁL
Holocaust
Co byl holocaust? Jak začala druhá světová válka? Proč byli lidé posíláni do pracovních táborů na Sibiř? Jak se po válce ti, kteří přežili, dozvěděli o osudech svých rodin a příbuzných? Odpovědi na tyhle a další otázky si můžete přečíst v informačních textech, které zpracovala historička Daniela Bartáková.

DOPORUČENÍ NA FILM: 
Darované housle
Joseph se narodil do rodiny, v níž každý ovládal hru na nějaký hudební nástroj. Pro něj to byly od malička housle. Po vypuknutí druhé světové války byl se svým otcem deportován z rodného Polska do pracovního tábora na Sibiř. Po válce odjel do USA a své milované housle si nezapomněl vzít s sebou. Rozhodl se je věnovat některému z chudých dětí ze školy v newyorském Bronxu.

AKTIVITA K TÉMATU:
Tajemství kufříku
Žáci ve skupinách sestaví příběh rodiny na základě dochovaných informací, které objeví po otevření imaginárního kufříku (pracovní listy). Poté prezentují své příběhy a diskutují, co je na příbězích zaujalo.
Odhlásit se z odběru bulletinu
Vzdělávací program JSNS
Člověk v tísni, o. p. s.
Tento email byl odeslán na adresu aneta.kocikova@jsns.cz.
Odesilatelem je Jeden svět na školách, aneta.kocikova@jsns.cz. Tento e-mail je podle zákona obchodním sdělením.
Z odběru se můžete odhlásit.


S radostí doručeno díky aplikaci SmartEmailing
Antispam pravidla