Poválečný vývoj v Československu - unikátní aktivity o Janu Masarykovi
 Bulletin Příběhů bezpráví
únor 2021


Milí vyučující,

přemýšleli jsme, čím bychom Vás rozptýlili v současné nelehké době. Z hlubin našeho archivu jsme proto vylovili „perlu“ v podobě speciálního zábavného videokvízu Láska a vášeň v socialistickém seriálu. Ten jsme sestavili před mnoha lety (proto omluvte sníženou kvalitu videa) a nyní nově umístili na náš webový portál. Věříme, že Vás kvíz pobaví a můžete vyhrát i věcnou cenu.

Historické výročí a tematický seriál jsme tentokrát věnovali poválečnému vývoji v Československu. Vyzkoušejte se svými žáky osvědčené aktivity věnované osobnosti Jana Masaryka, od jeho nevyjasněné smrti uplyne 10. března už 73 let.

Inspirativní čtení a trochu zábavy k tomu přejí

Za Příběhy bezpráví


Aneta Kočíková, koordinátorka projektu Příběhy bezpráví
a Karel Strachota, ředitel vzdělávacího programu JSNS.CZ
SOUTĚŽNÍ KVÍZ
            Láska a vášeň v socialistickém seriálu.
                    Vyzkoušejte své znalosti a získejte odměnu.
Erotika v socialistickém seriálu? Máte jedinečnou příležitost otestovat si znalosti socialistické televizní seriálové tvorby (Plechová kavalérie, Nejmladší z rodu Hamrů, Muž na radnici, Žena za pultem a další vtíravé kusy), tak směle do toho. Při hledání odpovědí na snadné i těžší otázky zjistíte, jak drásavou erotiku socialistické seriály přinášejí, a přitom se dokážou obejít bez scén zobrazujících nahotu.

Pusťte si zábavný videokvíz Láska a vášeň v socialistickém seriálu a napište nám pokud všechny vaše odpovědi byly správné. Čeká na vás odměna v podobě oblíbené tašky s nápisem Komunismus bolí dodnes. E-mail s vaší adresou, kam máme tašku doručit, posílejte na distribuce@jsns.cz.

Kvíz jsme nově umístili k oblíbené lekci komunistická propaganda v televizi.
PŘÍBĚHY  VZDORU
Příběh Ivana Kieslingera
Tři dny po atentátu na Reinharda Heydricha, 30. května 1942, se skaut Ivan Kieslinger (1928–2020) pokoušel vyrobit výbušninu, kterou by bylo možné použít v odboji. Jenže nebyl zkušený chemik, bylo mu necelých čtrnáct. Exploze mu potrhala obě ruce. Lékaři popravdě řekl, co se mu přihodilo, ale doktor ho odmítl ošetřit. Když nepochodil ani u dalších lékařů, vymyslel spolu s kamarádem nepříliš přesvědčivou historku: poranil se při pádu ze skály a přítel to dosvědčí. Na policii pohádce uvěřili a odvezli kluky do nemocnice na Albertově. Po pár dnech (to už gestapo kvůli atentátu hromadně zatýkalo) však dostal policejní předvolání. Byl si jistý, že je konec – jako odbojáře ho buď zavřou, nebo popraví. S hrůzou se postavil před policistu a ten mu suše oznámil: „Spadl jste ze skály a my teď musíme vědět, jestli od majitele pozemku a skal žádáte odškodnění…“ Nemohl tušit, že kriminálu neunikne – a že nejhorší věci ho čekají teprve po válce.

HISTORICKÉ VÝROČÍ
Tajemná smrt Jana Masaryka
Dne 10. března 1948 bylo pod okny bytu na nádvoří Černínského paláce nalezeno tělo čs. ministra zahraničí Jana Masaryka. Jeho smrt jako by symbolicky předznamenala konec demokracie v Československu.

Vyzkoušejte s žáky aktivitu, kde analyzují fotografie i dobový článek, postupně objevují detaily tragické události a sami pak formulují další otázky vedoucí k historickému poznání.


TEMATICKÝ SERIÁL
Poválečný vývoj Československa
Co konkrétního by Československu přinesl Marshallův plán? Jak vnímala Jana Masaryka po válce KSČ? Co dělal Masaryk během února 1948? Jak to bylo s jeho demisí? Jaké jsou možné příčiny Masarykovy smrti? Odpovědi naleznete v informačních textech, které připravil historik Petr Blažek.

DOPORUČENÍ NA FILM: 
Jan Masaryk a třetí republika
Snímek se věnuje životu Jana Masaryka, syna „prezidenta osvoboditele“, diplomata a politika, a to od jeho dětství až po tragickou a dosud neobjasněnou smrt. Zaměřuje se především na poválečné období, kdy započal komunistický převrat, završený 25. únorem 1948.

AKTIVITA K TÉMATU:
Životní cesta Jana Masaryka
Aktivita vede žáky k pochopení zásadních životních okamžiků Jana Masaryka v kontextu s československými i světovými dějinami. Žáci se budou zamýšlet nad hodnocením jednotlivých životních etap Jana Masaryka a diskutovat o možné podobě jeho životní cesty.
Odhlásit se z odběru bulletinu
Vzdělávací program JSNS
Člověk v tísni, o. p. s.
Tento email byl odeslán na adresu aneta.kocikova@jsns.cz.
Odesilatelem je JSNS, aneta.kocikova@jsns.cz. Tento e-mail je podle zákona obchodním sdělením.
Z odběru se můžete odhlásit.


S radostí doručeno díky aplikaci SmartEmailing
Antispam pravidla