Jak na mediální vzdělávání v době zavřených škol?
http://email-click.jsns.cz/img/not-found.png
Bulletin mediálního vzdělávání
březen 2020

Milí vyučující, 

vítáme Vás u březnového Bulletinu. Od toho únorového se v souvislosti s šířením koronaviru odehrálo mnoho výrazných změn včetně uzavření škol. Na vzniklou situaci se v JSNS snažíme reagovat. Upravujeme naše vzdělávací materiály, aby se s nimi dalo pracovat i mimo prostředí škol – abyste s nimi mohli pracovat v rámci distanční výuky a aby s nimi mohli doma pracovat také rodiče. Na našem portálu jsme otevřeli k volnému využití všech 275 audiovizuálních lekcí spolu s více než 1150 výukovými materiály, 40 lekcí se týká mediálního vzdělávání. Lekce je možné filtrovat podle tématu, délky filmu a věku diváka skrze funkci podrobné vyhledávání.

Každý den také přinášíme na stránce  JSNS.CZ/online-vyukatipy a doporučení, jak s našimi materiály pracovat na dálku. Mediální vzdělávání je jedno z pěti hlavních témat, dalšími jsou pak: moderní československé dějiny, lidská práva a globální rozvojové vzdělávání, sociální problematika a životní prostředí. Tyto tipy na online výuku jsou dále členěny podle doporučeného věku žáků: I. stupeň ZŠ, II. stupeň ZŠ a střední školy.

Pandemie COVID-19 jsou plná média. Zároveň se v souvislosti s koronavirem objevuje mnoho neověřených informací, zdraví ohrožujících hoaxů nebo konspiračních teorií. Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus řekl už 15. února: „Nebojujeme jen proti epidemii, bojujeme proti infodemii.“

Soustředit se na rozvoj mediální gramotnosti žáků, učit je umět posuzovat důvěryhodnost jednotlivých mediálních sdělení, je jedna z těch nejdůležitějších činností, kterým se můžeme v těchto časech věnovat. V Bulletinu nabízíme tipy, jak na to.

Za tým mediálního vzdělávání Jednoho světa na školách Vám přejí příjemné čtení a pevné zdraví
Kateřina Šafářová, koordinátorka projektu Mediální vzdělávání
Karel Strachota, ředitel vzdělávacího programu JSNS.CZ 
TIPY DO VÝUKY 
LEKCE K ONLINE VÝUCE
Projděte si tipy, jak pracovat se stávajícími lekcemi k mediálnímu vzdělávání v rámci distanční výuky. Zatím jsou u Mimořádné zprávy, Proč a jak klikáme, 2 dílů Kovyho mediálního ringu, dílu Děti online (Zachy) a jednoho z prvních dílů seriálu V digitálním světě. Další upravené lekce budou následovat.
PROZKOUMEJTE VYBRANÉ LEKCE
KORONAVIRUS A MÉDIA
AKTUÁLNÍ TÉMA DO VÝUKY 
  Jak k pandemii přistupují novináři? Jaké hoaxy a konspirační teorie se ve spojitosti s virem objevují? Jak se v tom množství informací vyznat a kde najít ověřené informace?
  TIPY NA ZAČLENĚNÍ TÉMAT DO VÝUKY
  MÉDIÁLNÍ LAHŮDKA
  SKANDÁL SPOJENÝ S VOLBOU ČLENŮ MEDIÁLNÍCH RAD 
  Poslanci 11. března zvolili tři nové členy Rady České televize a jednoho nového člena Rady Českého rozhlasu. Zbývající členy (opět tři do Rady ČT a jednoho do Rady ČRo) budou poslanci volit ve druhém kole, pravděpodobně v dubnu. Těsně před samotnou volbou vyplynulo na povrch, že předseda mediálního výboru Stanislav Berkovec (ANO) rozeslal poslancům mail s doporučením, koho mají volit a koho nikoliv, a to na základě postoje jednotlivých kandidátů do Rady ČT k současnému řediteli ČT Petru Dvořákovi a k hnutí ANO.
  VÍCE INFORMACÍ 
  TÝDNY MEDIÁLNÍHO VZDĚLÁVÁNÍ 2020
  TÝDNY (ONLINE) MEDIÁLNÍHO VZDĚLÁVÁNÍ 
   Týdny mediálního vzdělávání letos výjimečně přesouváme ze školních tříd do online prostředí internetu. Zároveň Vám nabídneme materiály pro výuku na dálku. Můžete se těšit například na hravý pracovní sešit pro žáky, který připravujeme ve třech verzích – pro žáky obou stupňů základních škol i pro žáky středních škol. Všechny budou volně dostupné od začátku konání Týdnů mediálního vzdělávání na webu jsns.cz/tmv. Zde budeme postupně zveřejňovat i další novinky spojené s letošními Týdny (online) mediálního vzdělávání.
   AKTUÁLNĚ Z JSNS 
   PŘIZPŮSOBUJEME AKTIVITY PLÁNOVANÉ NA JARO SITUACI 
   Některé adaptujeme do online podoby (např. Týdny mediálního vzdělávání, o nichž píšeme výše), část přesuneme do nového školního roku (např. školní projekce festivalu Jeden svět nebo konferenci zaměřenou na mediální vzdělávání žáků prvního stupně základních škol, která se měla uskutečnit 28. dubna). Pro aktuální informace sledujte náš web, Facebook nebo dubnový Bulletin, na který se můžete těšit po Velikonocích.
   Jak se Vám Bulletin četl? Budeme rádi, když nám své názory a připomínky napíšete na e-mail katerina.safarova@jsns.cz Děkujeme.
   Jeden svět na školách
   Člověk v tísni, o. p. s.
   Tento email byl odeslán na adresu jsns@jsns.cz.
   Odesilatelem je Jeden svět na školách, katerina.safarova@jsns.cz. Tento e-mail je podle zákona obchodním sdělením.
   Z odběru se můžete odhlásit.


   S radostí doručeno díky aplikaci SmartEmailing
   Antispam pravidla