Děti vyrůstají v digitálním světě. Učme je se v něm pohybovat bezpečně
http://email-click.jsns.cz/img/not-found.png
Bulletin mediálního vzdělávání
duben 2020

Milí vyučující, 

ve stejný čas, kdy se k vám dostává tento Bulletin, zveřejňujeme na našem portálu historicky první sérií audiovizuálních lekcí k mediálnímu vzdělávání určenou žákům 1. stupně základních škol. Vznikla k animovanému seriálu s názvem V digitálním světě. Hlavní postavičky  Filip, Mína a kocour  v něm objevují, jak funguje internet, včetně rizik, s nimiž je možné se v online prostoru setkat. Seriál cílí na děti ve věku 6-12 let. Víte, jaká média děti v tomto věku používají a jaké sociální sítě jsou u nich nejoblíbenější? Těmto otázkám se věnujeme v článku Média žáků základních škol.

Pokračujeme také ve sledování koronaviru ve spojitosti s mediálními tématy a v adaptaci stávajících mediálně vzdělávacích lekcí pro distanční výuku

Za tým mediálního vzdělávání Jednoho světa na školách Vám přejí příjemné čtení a pevné zdraví
Kateřina Šafářová, koordinátorka projektu Mediální vzdělávání
Karel Strachota, ředitel vzdělávacího programu JSNS.CZ 
LEKCE PRO ŽÁKY NA 1. STUPNI ZŠ
PŘEDSTAVUJEME VZDĚLÁVACÍ SERIÁL V DIGITÁLNÍM SVĚTĚ
  Původem francouzský animovaný seriál určený pro 6-12leté diváky přibližuje dětem prostředí „nul a jedniček“, seznamuje je se základními pojmy a nástroji digitálního světa, jako jsou: vyhledávače, cookies nebo „lajky“, učí je vytvořit bezpečné heslo nebo upozorňuje na nutnost ověřovat informace.
  PROZKOUMEJTE NOVÉ LEKCE
  TIPY DO ONLINE VÝUKY 
  VYBERTE SI Z NABÍDKY
  Od uzavření škol jsme zveřejnili v sekci ONLINE VÝUKA už 11 mediálně vzdělávacích AV lekcí upravených pro potřeby distanční výuky. Další přidáme v květnu. 
  Pracovali jste už s nějakou z nich při výuce na dálku? Podělte se s námi o svou zkušenost
  VYZKOUŠEJTE ONLINE VÝUKU 
  ČESKÁ MEDIÁLNÍ KRAJINA
  MÉDIA ŽÁKŮ ZÁKLADNÍCH ŠKOL
   Kolik času tráví děti na internetu? Jakým aktivitám se na něm denně věnují? Jaké sociální sítě nejčastěji využívají? Co je TikTok? V článku shrnujeme data z aktuálních výzkumů a popisujeme dětmi nejčastěji využívané sociální sítě. 
   VÍCE INFORMACÍ 
   TÝDNY MEDIÁLNÍHO VZDĚLÁVÁNÍ 2020
   TÝDNY (ONLINE) MEDIÁLNÍHO VZDĚLÁVÁNÍ 
    Už příští pondělí začnou letošní Týdny mediálního vzdělávání. Nachystali jsme pro Vás balíček výukových materiálů, který zahrnuje také e-cvičebnici vhodnou pro výuku na dálku. Sledujte webovou stránku jsns.cz/tmv, právě tam materiály zveřejníme.
    AKTUÁLNĚ Z JSNS 
    JAK FUNGUJEME V "DOBĚ KORONAVIROVÉ"
    Celý tým Jednoho světa na školách pracuje z různých koutů Prahy a Středočeského kraje v režimu home office. Naše porady a konzultace probíhají v online prostoru skrze videochaty. Situaci zvládáme, ale samozřejmě se těšíme, až bude zase možné se potkávat – jak mezi sebou, tak s vámi. Věříme, že to bude už brzy :)

    Zajímá Vás, jakým aktivitám se v tomto období věnuje Člověk v tísni? Poslechněte si rozhovor s naším ředitelem,  Šimonem Pánkem, z minulého týdne.
    KORONAVIRUS A DEZINFORMACE 
    ANALÝZY DEZINFORMACÍ 
    V minulém Bulletinu jsme psali o tom, jak témata spojená s koronavirem zahltila média a přitáhla ke zprávám více diváků než obvykle, v tomto se podíváme blíže na dezinformace, které se v souvislosti s pandemií COVID-19 aktuálně šíří.  
    PŘEČTĚTE SI VÍCE 
    Jak se Vám Bulletin četl? Budeme rádi, když nám své názory a připomínky napíšete na e-mail katerina.safarova@jsns.cz Děkujeme.
    Jeden svět na školách
    Člověk v tísni, o. p. s.
    Tento email byl odeslán na adresu jsns@jsns.cz.
    Odesilatelem je Jeden svět na školách, katerina.safarova@jsns.cz. Tento e-mail je podle zákona obchodním sdělením.
    Z odběru se můžete odhlásit.


    S radostí doručeno díky aplikaci SmartEmailing
    Antispam pravidla