Čínský umělec v exilu (o kritikovi současného čínského režimu), Lepší profil (o internetových influencerech) – dvě nové lekce k aktuálním mediálním tématům
http://email-click.jsns.cz/img/not-found.png
Bulletin mediálního vzdělávání
leden 2021

Milí vyučující, 

vítáme Vás u prvního čísla Bulletinu mediálního vzdělávání roku 2021.

Přinášíme Vám výsledky pravidelného výzkumu mezi středoškoláky. Dozvíte se například, z jakých zdrojů studenti nejčastěji čerpají informace o současném dění, jaké prostředky komunikace využívají nebo jaké mají voličské sympatie a stranické preference.

Představujeme přehled aktivit, které k mediálnímu vzdělávání připravujeme pro nadcházející pololetí. Aktuálně se můžete přihlašovat k únorovému webináři Děti online, který je určený vyučujícím na 1. stupni základních škol. 

Doporučujeme vyzkoušet dvě nové lekce k mediálním tématům:
  • Lepší profil  – o internetových influencerech,
  • Čínský umělec v exilu – o kritikovi současného čínského režimu.
Lekce jsou spolu s dalšími téměř třemi stovkami audiovizuálních lekcí dostupné na našem portálu JSNS.CZ, jehož obsah s ohledem na situaci necháváme i nadále zpřístupněný veřejnosti. 

Za tým mediálního vzdělávání JSNS Vám přejí příjemné čtení:

Michaela Trnková, koordinátorka projektu Mediální vzdělávání
Karel Strachota, ředitel vzdělávacího programu JSNS.CZ 
VÝZKUM POSTOJŮ STŘEDŠKOLÁKŮ
Jaký pohled na svět mají dnešní studenti?
Pouze 14 % studentů zahrnulo školu mezi své hlavní informačními zdroje a 1 % ji uvedlo jako svůj nejčastěji využívaný zdroj. Studenti převážně využívají jako zdroj informací o aktuálních společenských a politických tématech sociální sítě. Většina studentů uvádí, že informace ze sociálních sítí si ještě ověřuje.

To je jen výběr z hlavních zjištění vyplývajících z průzkumu postojů českých středoškoláků, který jsme během podzimu realizovali již po páté. Celorepublikové šetření proběhlo ve spolupráci s agenturou FOCUS.

Podívejte se na podrobné výsledky výzkumu.
WEBINÁŘ
Děti online: Mediální vzdělávání na 1. stupni ZŠ⁠
Webinář Vám představí možnosti, jak již na 1. stupni ZŠ otevřít témata mediální a digitální gramotnosti, a to za použití atraktivních audiovizuálních materiálů a metodiky k nim.

Online seminář se koná 22. února v čase 15:30–18:00. Přihlašování právě probíhá.

PŘIHLÁSIT SE
PŘEHLED AKTIVIT
VE 2. POLOLETÍ
Na co se můžete těšit ve 2. pololetí školního roku 2020/2021?
Publikace: Strategie k mediálnímu vzdělávání
Jak začleňovat mediální vzdělávání na středních odborných školách a učilištích? To se dozvíte v publikaci, kterou zveřejníme na jaře a jejíž součástí bude přehledný výukový plán a příklady dobré praxe.

Týdny mediálního vzdělávání
Na přelomu května a června proběhne již pátý ročník Týdnů mediálního vzdělávání, v rámci nichž Vám představíme nabídku aktivit a nových vzdělávacích materiálů. Více informací se dozvíte v příštím čísle Bulletinu.

Nové lekce k mediálnímu vzdělávání
V květnu Vám také představíme pět lekcí k nově vznikajícímu pětidílnému seriálu k mediálnímu vzdělávání. Hlavními tématy pořadu jsou sociální sítě a internet, zpravodajství a publicistika, fake news a dezinformace, reklama a marketing a rizika v kyberprostoru.

Výuka (s) hrou
Připravujeme pro Vás novou digitální hru s názvem DigiStories, kterou uvedeme na jaře. Spolu s doplňujícími metodickými materiály bude vzdělávací hra sloužit k výuce problematiky kyberbezpečnosti.
NOVÉ AUDIOVIZUÁLNÍ LEKCE
Lepší profil
Co všechno stojí za úspěchem slavných internetových influencerů? Jaké jsou výhody a nevýhody života slavných, zejména ve věku internetových profilů?

Podívejte se s žáky na dokument Lepší profil a vyzkoušejte nové výukové materiály, které jsou vhodné pro žáky 1421 let.
Čínský umělec v exilu
Dokument vypravuje příběh umělce z Číny, jehož hlavním působištěm jsou sociální sítě a ulice Austrálie. Svým uměním kritizuje čínskou vládu, a proto nemá disident na veřejnosti občanské jméno ani tvář.

Lekce určená pro žáky ve věku
1421 let přibližuje nedemokratický režim v Číně či poukazuje na význam angažovaného umění.
Jak se Vám Bulletin četl? Budeme rádi, když nám své názory a připomínky napíšete na e-mail michaela.trnkova@jsns.czDěkujeme.
Jeden svět na školách
Člověk v tísni, o. p. s.
Tento email byl odeslán na adresu jsns@jsns.cz.
Odesilatelem je JSNS, michaela.trnkova@jsns.cz. Tento e-mail je podle zákona obchodním sdělením.
Z odběru se můžete odhlásit.


S radostí doručeno díky aplikaci SmartEmailing
Antispam pravidla