Představujeme nové publikace: Dezinformační dezinfekce a V digitálním světě
http://email-click.jsns.cz/img/not-found.png
Bulletin mediálního vzdělávání
listopad 2020

Milí vyučující, 

v listopadovém Bulletinu Vám představujeme dvě nové příručky do výuky: Dezinformační dezinfekce a V digitálním světě. Obě publikace Vám rádi zašleme v tištěné podobě či si je můžete stáhnout na našem webu. Dále představujeme novou audiovizuální lekci Příběh šikany.

Tento týden proběhla online konference s názvem V digitálním světě. Odkaz se záznamem panelové diskuze s odborníky z praxe najdete níže.

Na závěr přinášíme tipy na atraktivní výukové materiály, inspirativní aktivity i soutěž, do které se se svými žáky můžete zapojit.

Za tým mediálního vzdělávání JSNS Vám přejí příjemné čtení:

Michaela Trnková, koordinátorka projektu Mediální vzdělávání
Karel Strachota, ředitel vzdělávacího programu JSNS.CZ 
NOVÉ PUBLIKACE JSNS
Dezinformační dezinfekce: výukové materiály ke (koronavirovým) dezinformacím
Bill Gates řídí koronavirovou krizi. Virus lze léčit horkou vodou. Covid-19 je převážen vlaky.

To je jen příklad nespočtu dezinformací, poplašných zpráv a konspiračních teorií, které se ve veřejném prostoru v souvislosti s koronavirovou epidemií objevily v uplynulých měsících. Nově vydaná publikace 
Dezinformační dezinfekce se těmi nejčastějšími zabývá a ukazuje, jak se jim lze bránit.

Příručka a další výukové materiály jsou k dispozici na webu JSNS.CZ, kde si je můžete zdarma stáhnout či objednat v tištěné podobě.
MÁM ZÁJEM O PUBLIKACI
Příručka V digitálním světě: mediální vzdělávání pro 1. stupeň ZŠ
Digitální svět. Jak vznikl a jak funguje? Jak na data, online zábavu nebo sociální sítě? A jak se v něm pohybovat chytře a bezpečně?

Objevujte i s nejmenšími žáky odpovědi na tyto a další otázky v nové příručce V digitálním světě. Najdete v ní metodiku práce se sadou V digitálním světě, zábavné audiovizuální lekce s aktivitami a pracovními listy, kvíz i hravé infografiky. Publikace je vhodná k výuce žáků 1. stupně ZŠ. 

Rádi Vám ji zdarma zašleme v tištěné podobě. Též si ji můžete stáhnout na webu JSNS.CZ.

MÁM ZÁJEM O PUBLIKACI
NOVÁ AUDIOVIZUÁLNÍ LEKCE
Příběh šikany
Kam až může dojít (kyber)šikana? Dokument vypravuje příběh 13leté Rosalie, jež kvůli šikaně a následné kyberšikaně přemýšlela o sebevraždě, a otevírá zážitky a zkušenosti dalších dětí, které se setkaly s obdobnými těžkými situacemi.

Cílem lekce je porozumět mechanismům šikany a kyberšikany; vcítit se do pocitů šikanované oběti a zjistit, jak se zachovat, stane-li se člověk sám obětí.

Vyzkoušejte nové aktivity s pracovními listy a další výukové materiály, které jsou vhodné pro žáky 8–12 let.
KONFERENCE V DIGITÁLNÍM SVĚTĚ
Jak na mediální vzdělávání na 1. stupni ZŠ? Podívejte se na panelovou diskuzi 
Zhlédněte dopolední program online konference V digitálním světě, jež se zaměřila na mediální vzdělávání pro 1. stupeň základních škol. 

Hosté panelové debaty spolu s moderátorem Lubošem Rosí diskutují o tom, jak děti tráví čas v digitálním světě, jakým rizikům v něm čelí, rozebírají bezpečné chování na internetu i úlohu učitelů v oblasti rozvíjení digitální a mediální gramotnosti.

Konference proběhla 24. listopadu. Podrobný program i hosty panelové diskuze najdete přímo pod videem.
ZÁZNAM Z KONFERENCE
DOPORUČUJEME
Výukové materiály, online kurzy a podcasty od NÚKIB
NÚKIB zveřejnil materiály s cílem pomoci učitelům s distanční výukou a šířit osvětu v kybernetické a informační bezpečnosti (od 1. třídy ZŠ po 9. třídu ZŠ). Materiály jsou součástí Festivalu bezpečného internetu a zahrnují audioknihy, interaktivní kurzy, komiksový Instagram, hry, podcasty, seriály, videa atp. 

Vše pohromadě včetně videorozhovorů a právě probíhající soutěže najdete na webu osveta.nukib.cz/festival.
Fakescape spouští výzvu Co-víš 19
Fakescape vyhlašuje výzvu s pěti úkoly, které se týkají dezinformací. Zúčastnění mají za úkol vytrénovat svého superhrdinu – Fakescapera; a získat pro něj postupně všechny vytoužené vlastnosti: odvahu, smysl pro humor, pravdomluvnost, trpělivost a kritické myšlení. Úkoly se budou zpřístupňovat od 29. listopadu vždy ráno o adventních nedělích až do silvestra. Fakescape zveřejní na svých sociálních sítích každý týden i bonusové úkoly, za jejichž správné odpovědi vylosovaní výherci obdrží věcné ceny.
Soutěž bude probíhat na webu covis19.cz.
Jak se Vám Bulletin četl? Budeme rádi, když nám své názory a připomínky napíšete na e-mail michaela.trnkova@jsns.czDěkujeme.
Jeden svět na školách
Člověk v tísni, o. p. s.
Tento email byl odeslán na adresu jsns@jsns.cz.
Odesilatelem je Jeden svět na školách, michaela.trnkova@jsns.cz. Tento e-mail je podle zákona obchodním sdělením.
Z odběru se můžete odhlásit.


S radostí doručeno díky aplikaci SmartEmailing
Antispam pravidla