Zajistěte si místo v celoročních kurzech mediálního vzdělávání. Nově i pro vyučující na 1. stupni
http://email-click.jsns.cz/img/not-found.png
Bulletin mediálního vzdělávání
červen 2020

Milí vyučující, 

rozšiřujeme pro vás nabídku celoročních kurzů, v příštím školním roce se uskuteční dva. K sérii navazujících seminářů pro vyučující na 2. stupni základních škol a na středních školách přidáme kurz pro vyučující na 1. stupni základních škol. Zapište si do diářů, odkdy se lze na oba registrovat.

Výuku v 2. pololetí zkomplikovala pandemie COVID-19. V kyberprostoru se během ní objevilo značné množství lživých informací od rádoby vtipných memů, přes clicbaitové články, až po konspirační teorie a rady, jejichž následování bylo životu nebezpečné (např. pití dezinfekce jako prevence před nákazou). K této problematice  jsme vytvořili výukové materiály, díky nimž se žáci seznámí s příklady šířených nepravdivých sdělení, zanalyzují je, zjistí, jaké využívají přesvědčovací techniky, a také, že se za jejich vznikem skrývají různé motivace.

Pro tento nový výukový balíček jsme zvolili název Dezinformační dezinfekce, kterým chceme vyjádřit, že se proti dezinformacím můžeme bránit. Šíření lží ve veřejném prostoru je v mnohém podobné rozšiřování infekce v organismu. U infekce zpravidla nechceme, aby se v našem těle množila a škodila nám, a proto, když ji odhalíme, tak se ji snažíme eliminovat. S dezinformacemi je to podobné, když je rozpoznáme, tak můžeme zamezit tomu, aby ovlivňovaly naše myšlení a rozhodování.

Další vydání Bulletinu se souhrnem naší nabídky do prvního pololetí nadcházejícího školního roku můžete očekávat koncem srpna.

Za tým mediálního vzdělávání Jednoho světa na školách Vám přejí příjemné čtení a léto plné odpočinku: 
Kateřina Šafářová, koordinátorka projektu Mediální vzdělávání
Karel Strachota, ředitel vzdělávacího programu JSNS.CZ 
KORONAVIRUS A DEZINFORMACE 
DEZINFORMAČNÍ DEZINFEKCE 
  Simpsonovi předpověděli koronavirus. Modrání rtů jako nový příznak koronaviru. Jsme na pokraji války. To jsou příklady dezinformací, které se šířily ve spojitosti s pandemií COVID-19, a k nimž nabízíme vypracované analýzy. Projděte je se studenty. 
  ANALÝZY DEZINFORMACÍ 
  TÝDNY MEDIÁLNÍHO VZDĚLÁVÁNÍ 
  DEBATY S NOVINÁŘI, NOVÉ AV LEKCE A MQPOSILOVNA
  Čtvrtý ročník Týdnů mediálního vzdělávání skončil, ale materiály, které k němu vznikly, jsou stále aktuální a k dispozici
  Využijte toho a pozvěte žáky do MQposilovny, zhlédněte s nimi debatu se zástupci veřejnoprávních médií nebo online rozhovor s Martinem Veselovským, vyzkoušejte nové audiovizuální lekce z cyklu Mediální gramotnost se vyplatí nebo k seriálu V digitálním světě.
  VÍCE INFORMACÍ 
  ONLINE VÝUKA 
  LEKCE PRO ŽÁKY, KTEŘÍ SE UČÍ Z DOMOVA 
   V uplynulých týdnech jsme zveřejnili celkem 15 mediálně vzdělávacích audiovizuálních lekcí upravených tak, aby se daly využít v rámci distanční výuky. Už jste je poslali svým studentům? 
   Moc děkujeme všem, kdo jste nám dali vědět, jak se Vám s lekcemi pracovalo; kdo to zatím nestihl, může tak učinit zde
   VYZKOUŠEJTE LEKCE 
   AKTUÁLNĚ Z JSNS 
   PŘIPRAVUJEME KURZY PRO VYUČUJÍCÍ, KONFERENCI A SEMINÁŘE
   Na konci září spustíme dva celoroční kurzy pro vyučující.
   • První je navržen pro vyučující na 1. stupni základních škol a bude spojený se seriálem V digitálním světě, druhý je určen vyučujícím 2. stupně základních škol a vyučujícím na středních školách.
   • Oba proběhnou v Praze a budou se skládat ze 7 setkání. Bližší informace o náplni kurzů včetně termínů setkání zveřejníme brzy na této stránce.           
   • Registraci do obou kurzů spustíme 24. srpna.  
   Pro vyučující na 1. stupni chystáme také vzdělávací konferenci, která proběhne
   24. listopadu, a celodenní semináře v Českých Budějovicích, Brně, Liberci, Ostravě a  Plzni. 
   DOPORUČUJEME 
   LETNÍ ŠKOLA OBČANKÁŘŮ
   Asociace učitelů občanské výchovy a společenských věd (Občankáři) pořádá další ročník letní školy. Uskuteční se od 30. června do 3. července a nabídne širokou škálu témat. S mediálním vzděláváním souvisí například první blok Volby a politický marketing nebo přednáška Role médií v pandemii.
   PŘIHLASTE SE 
   KYBERSOUTĚŽ PRO STUDENTY
   Organizace zabývající se kybernetickou a  informační bezpečností v ČR vypsaly soutěž CYBER COVID ESEJ. V ní vybízejí studenty, aby se zamysleli nad tím, jak mohou naši společnost ohrozit kyberútoky. Soutěží se ve 3 věkových kategoriích. Eseje je možné posílat do 31. července
   VÍCE INFORMACÍ 
   ZAPOJTE SE DO VYZKUMŮ 
   Slow Tech Institute, Univerzita Karlova a University of New York in Prague zkoumají dopady používání technologií a hledají respondenty. Stát se jimi mohou jednak rodiče, kteří mají dítě ve věku 13-17 let, a také mladí dospělí ve věku 18-25 let. Vyplnění dotazníků zabere méně než 15 minut. 
   PODROBNOSTI 
   Jak se Vám Bulletin četl? Budeme rádi, když nám své názory a připomínky napíšete na e-mail katerina.safarova@jsns.cz Děkujeme.
   Jeden svět na školách
   Člověk v tísni, o. p. s.
   Tento email byl odeslán na adresu jsns@jsns.cz.
   Odesilatelem je Jeden svět na školách, katerina.safarova@jsns.cz. Tento e-mail je podle zákona obchodním sdělením.
   Z odběru se můžete odhlásit.


   S radostí doručeno díky aplikaci SmartEmailing
   Antispam pravidla