Proč a jak učit s filmem?
VĚSTNÍK 2020/09
Milí vyučující,
zdravíme Vás v přípravném týdnu a přejeme příjemné a pozvolné vkročení do nového školního roku, a to i přes všechny těžkosti, které s sebou přináší toto zvláštní a nejisté období, jež v posledních měsících všichni prožíváme. Jsme rádi, že Vám naše materiály mohou být oporou a inspirací jak při prezenční, tak vzdálené výuce.

Spolu se čtyřmi vyučujícími - Idou Vohryzkovou, Zuzanou Pasekovou, Bohuslavem Sedláčkem a Janem Kubíčkem, kteří s portálem a metodikou JSNS.CZ dlouhodobě pracují, jsme pro Vás natočili čtyři krátká videa shrnující jejich vlastní zkušenosti s promítáním dokumentárních filmů a sociálních spotů ve vyučování. Podívejte se, co využití audiovizuálních lekcí jejich žákům i jim samotným přineslo, co se osvědčilo a jaká doporučení mají pro ostatní: JSNS.CZ/Proc-a-jak-ucit-s-filmem.

Zároveň jsme pro ty, kteří s portálem zatím příliš zkušeností nemají, ale rádi by jej používali, připravili instruktážní video. Ve zkratce v něm provádíme všechny „nováčky“ nabídkou lekcí, zpřehledňujeme tematické okruhy, vysvětlujeme, jakým způsobem vyhledat prostřednictvím filtru vhodný film a navazující výukové materiály podle věku žáků, délky trvání nebo názvu snímku, ukazujeme, jakým způsobem je možné zpřístupnit film studentům pro samostatnou domácí práci a provádíme nové uživatele potřebnou registrací. Pokud máte ve svém okolí kolegu či kolegyni, o nichž víte, že by je výuka s filmem zajímala, budeme rádi, když jim odkazy na videa přepošlete.

Co dalšího pro Vás aktuálně spouštíme nebo připravujeme se dočtete níže.
  
Krásné dny Vám za tým JSNS přejí Jan Forchheim a Táňa Abrhámová
Média a totalita, letošní téma Měsíce filmu na školách
Jaká byla role médií v totalitní společnosti a jakým způsobem vládnoucí režim využíval sdělovací prostředky? Téma Měsíce filmu na školách (Příběhy bezpráví), který už šestnáctým rokem seznamuje během listopadu studenty na stovkách základních a středních škol s moderními čs. dějinami, nabízí letos přesah do mediální výchovy a připomíná důležitost svobodných, nezávislých a kvalitních médií jako nezbytného pilíře demokracie. Ke zvolenému tématu jsme pro Vás vybrali filmy: Pavel Tigrid – Evropan, Tajné akce STB: Akce Alfa, Případ Dr. Horáková a Zítra se bude… I tentokrát čekají na zapojené školy zajímavé bonusy mj. v podobě dvou plakátových výstav (Jménem republiky a jejího lidu; výstava mapující roli médií v komunistickém Československu a Nepřemožená; kreslený příběh zachycující životní osudy Milady Horákové). Registrace škol jsou již spuštěny!
Číst celé
Výuka na dálku v novém kabátu
Portál s lekcemi přizpůsobenými distanční výuce jsme vylepšili a zpřehlednili. Vyzkoušejte nejrůznější aktivity, na kterých mohou žáci pracovat samostatně přímo z domova. Lekce jsou řazené do kategorií podle stupně vzdělávání a podle našich hlavních tematických okruhů.
Číst celé
Pedagogický diář
Už jste zaregistrovali nový Pedagogický diář? Efektivní nástroj, který plní roli pracovního i osobního diáře, učitelského zápisníku, motivačního materiálu i (sebe)reflektivního nástroje? Obsahuje například i antistresové omalovánky nebo citáty inspirativních učitelů. Je vyroben z omyvatelné veganské kůže v designu od Papelote. Umožňuje rozšiřovat obsah o nové listy přizpůsobené Vašim potřebám. S ohledem na zodpovědný a udržitelný přístup ke světu kolem nás je využitelný opakovaně na další školní roky. Navíc z každého prodaného Pedagogického diáře putuje 200 Kč na projekt Lepší škola pro všechny, sbírku Člověka v tísni, která podporuje české děti ohrožené chudobou a zvyšuje jejich šanci na dosažení kvalitního vzdělání i program Varianty a Jeden svět na školách.
Číst celé
PŘIHLASTE SE NA SEMINÁŘE
Začínáme učit s filmem pro vyučující odborných škol a učilišť
Působíte na střední odborné škole nebo učilišti? Využijte možnosti osobního setkání a sdílení zkušeností na podzimních seminářích v Praze a v Brně. Osvojíte si praktické dovednosti v oblasti využívání dokumentárních filmů a projektových materiálů ve výuce s důrazem na globální témata, sociální výchovu a toleranci. Přihlaste se osobně nebo semináře doporučte svým kolegům a kolegyním.
Číst celé
Celoroční kurz mediálního vzdělávání pro vyučující 1. stupně ZŠ
Rádi byste vyučovali mediální výchovu na 1. stupni ZŠ, ale nevíte, jak na to? Vůbec poprvé pořádáme celoroční prakticky zaměřený mediálně-vzdělávací kurz už i pro učitele 1. stupně! Skládá se ze sedmi půldenních seminářů v celkovém rozsahu 40 hodin a bude veden zkušenými lektory. Témata jednotlivých seminářů vycházejí z metodiky animovaného seriálu V digitálním světě a jsou zaměřeny na výzvy, se kterými jsou už nejmladší žáci konfrontováni v online prostředí (bezpečí na internetu, sociální sítě a lajky, online hry, hesla, kyberšikana a další).
Číst celé
TIPY NA FILMY
Jsem tu nový
Být novým žákem ve třídě není vůbec jednoduché. A co teprve, když je škola v jiné zemi a dítě přichází do odlišného kulturního i jazykového prostředí… Osmiletý Tanans pocházející z Konga přišel o oba rodiče a posledních pár let strávil v uprchlickém táboře. Nyní se již nemůže dočkat nového domova v ubytovně holandského městečka. A hlavně nových kamarádů ve škole. Problém je, že jim zatím vůbec nerozumí… Při práci s výukovou lekcí „Jsem tu nový“ si žáci uvědomují hodnoty, které jsou spojeny s pojmem domov a zamýšlejí se nad důvody, proč lidé své domovy opouštějí. Jejím cílem může být i pozitivní naladění třídy na příchod nového spolužáka.
Číst celé
Lekce běloruštiny
Otevřete se svými studenty debatu k aktuálnímu dění v Bělorusku, následujícímu po nedávné volbě prezidenta, a využijte možnosti srovnat je prostřednictvím snímku „Lekce Běloruštiny“ s atmosférou během prezidentských voleb před 14 lety. Dokument neobyčejně dynamicky popisuje situaci v Bělorusku v roce 2006, kdy nejmladší generace studentů zakázaného elitního minského lycea vstoupila do předvolební prezidentské kampaně s nadějí, že nové volby pomohou zlepšit jak politickou, tak sociální úroveň země.
Číst celé
Made in BY
Dokument z roku 2014 reflektuje palčivé problémy Běloruska pod autoritářskou vládou Alexandra Lukašenka a přináší obrázek bohaté undergroundové scény, vytvářející provokativní představení, fotografie a performance, pro které nemá nejstarší diktátorský režim Evropy pochopení a za něž umělcům hrozí vězením i přes to, že s politickým režimem nesouhlas nedeklamují, a pouze hledají alternativní způsob sebevyjádření.
Číst celé
KALENDÁŘ AKCÍ
Listopad - Příběhy bezpráví - Měsíc filmu na školách (Média a totalita)
20. 10. – Seminář Začínáme učit s filmem (Brno)
3. 11. – Seminář Začínáme učit s filmem (Praha)
Jeden svět na školách
Člověk v tísni, o. p. s.
Tento email byl odeslán na adresu agatha.hrusova@jsns.cz.
Odesilatelem je Jeden svět na školách, jan.forchheim@jsns.cz. Tento e-mail je podle zákona obchodním sdělením.
Z odběru se můžete odhlásit.


S radostí doručeno díky aplikaci SmartEmailing
Antispam pravidla