Bezmála 900 projektů dětí a mladých lidí už bylo nominováno na Cenu Gratias Tibi
VĚSTNÍK 2020/09
Milí vyučující,
máme velkou radost, že Vám v tomto nejistém a pro mnohé náročném období můžeme vnést do duše trochu světla a optimismu v podobě obdivuhodných projektů dětí a mladých lidí, kteří si v pondělí 21. září pod pražským metronomem převzali Cenu Gratias Tibi 2020. Zažili tak veřejné uznání a poděkování (gratias tibi – z lat. děkuji Ti) za iniciativy, kterými pozitivně ovlivňují život ve společnosti.
Prožijte si s  námi i Vy atmosféru večera, letos netradičně pod širým nebem, prostřednictvím krátkého videa na Facebooku, podívejte se na půlhodinový pořad, který bude vysílat Česká televize v sobotu 3. října ve 14.45h na ČT2, nebo
si přečtěte v našem článku o projektech, které letos zvítězily. V lednu a únoru 2021 budou opět probíhat nominace na další ročník. Pokud Vaši žáci realizují obdobné aktivity, za něž by si zasloužili poděkování a uznání společnosti, nezapomeňte je
na Cenu Gratias Tibi 2021 v zimě nominovat.

V tyto dny pro ty z Vás, kteří učí na 2. stupni základních a středních škol, připravujeme Měsíc filmu na školách, který žákům a studentům opět tradičně během listopadu přiblíží události a osobnosti moderních čs. dějin. Vzhledem k opatřením souvisejícím se zamezením šíření koronavirové nákazy však řadu aktivit překlápíme do online podoby. Pro aktuální nabídku a podrobnější informace Vám doporučujeme sledovat webovou stránku Příběhů bezpráví, kde se můžete registrovat už dnes, nezávisle na tom, zda na Vaší škole bude během listopadu probíhat výuka prezenční či distanční online formou.

Pevné zdraví Vám, Vašim blízkým, kolegům, žákům a studentům za tým JSNS přejí
Jan Forchheim a Táňa Abrhámová
Lektoři a vyučující pro JSNS o JSNS
Podívejte se, kdo pro Vás lektoruje naše ukázkové hodiny, workshopy a semináře a přečtěte si, co mají naši lektoři a lektorky rádi na práci s dokumentárními filmy a dalšími materiály z JSNS.CZ.
Číst celé
Spoluvytváříme lepší školu pro všechny, podpořte naše aktivity
Právě probíhá sbírka na pomoc českým dětem. Pomáháme školákům s látkou, kterou zameškali (nejen) kvůli koronavirové jarní uzavírce škol. V březnu jsme začali doučovat i online a rozšiřujeme řady doučovatelů, abychom podpořili co nejvíce dětí. Zapůjčujeme nejvíce potřebným dětem notebooky. Díky každoroční sbírce Lepší škola pro všechny toho ale děláme prostřednictvím všech vzdělávacích programů Člověka v tísni (Programy sociální integrace, Varianty, festival Jeden svět a Jeden svět na školách) mnohem více. Udělejte také více, dokonce dvakrát více, protože každý Váš dar bude díky našim partnerů z řad firem a organizací do 8. října 2020 zdvojnásoben! Za Vaši případnou podporu děkujeme <3.
Číst celé
Média a totalita, letošní téma Měsíce filmu na školách
Jaká byla role médií v totalitní společnosti a jakým způsobem vládnoucí režim využíval sdělovací prostředky? Téma Měsíce filmu na školách (Příběhy bezpráví) nabízí letos přesah do mediální výchovy a připomíná důležitost svobodných, nezávislých a kvalitních médií jako nezbytného pilíře demokracie. Ke zvolenému tématu jsme pro Vás vybrali filmy: Pavel Tigrid – Evropan, Tajné akce STB: Akce Alfa, Případ Dr. Horáková a Zítra se bude… I tentokrát čekají na zapojené školy zajímavé bonusy mj. v podobě dvou plakátových výstav (Jménem republiky a jejího lidu; výstava mapující roli médií v komunistickém Československu a Nepřemožená; kreslený příběh zachycující životní osudy Milady Horákové).
Číst celé
Průzkum o roli asistentů pedagoga během koronavirové krize
Jaká byla role asistentek a asistentů pedagoga během distančního vzdělávání a jaká by měla být do budoucna? Právě probíhá online průzkum pro asistentky a asistenty pedagoga, který chce zmapovat jejich zkušenosti a doporučení z období distanční výuky a návratu do škol. Šetření je anonymní a jeho výsledky chceme využít jako další podklad do diskusí o roli asistentů pedagoga a školních asistentů v českém vzdělávacím systému. Online dotazník je možné vyplňovat do 30. září. Výsledky průzkumu představíme na online konferenci S asistenty k lepší škole (20. října), na kterou Vás tímto jménem vzdělávacího programu Varianty srdečně zveme.
Číst celé
Pomozte nám vybrat top filmy z JSNS.CZ
Máte nějaký film z naší nabídky, který s oblibou používáte ve výuce a doporučili byste jej svým kolegům nebo kolegyním? Budeme rádi, když se podělíte o své zkušenosti a vyplníte nám pár otázek v krátkém online dotazníku.  Moc nás také zajímá, proč se právě tento film stal Vaším oblíbeným. Bude skvělé, pokud připojte i nějaký konkrétní zážitek z hodiny. Rádi bychom Vaše zpětné vazby využili v našich propagačních materiálech s uvedením Vašeho jména. Věříme, že by se Vaše pozitivní zkušenosti staly inspirací pro další vyučující, kteří ve svých hodinách zatím film a naši metodiku nevyzkoušeli.
Dotazník
TIPY NA FILMY
Bětka a chytré hlavičky
Mimořádně aktivní dvanáctiletá Bětka žije se svou rodinou na venkově, ráda jezdí na koni nebo tráví čas se svou sestřenicí Eliškou. Ještě raději však pomáhá těm, kteří to v jejím okolí potřebují. Ať už jde o spolužáka s duševním onemocněním, nebo o osamělé seniory v domově důchodců. Pro ty Bětka připravuje pravidelná setkání Klubu chytrých hlaviček.
Číst celé
Kalendář akcí
Listopad Příběhy bezpráví Měsíc filmu na školách (Média a totalita)
Jeden svět na školách
Člověk v tísni, o. p. s.
Tento email byl odeslán na adresu agatha.hrusova@jsns.cz.
Odesilatelem je Jeden svět na školách, jan.forchheim@jsns.cz. Tento e-mail je podle zákona obchodním sdělením.
Z odběru se můžete odhlásit.


S radostí doručeno díky aplikaci SmartEmailing
Antispam pravidla