Jaký pohled na svět mají dnešní studenti? Představujeme vám výzkum postojů středoškoláků
VĚSTNÍK 2021/01
Milí vyučující,
rok 2021 již začal a celý svět včetně Vás a Vašich žáků a studentů se stále musí potýkat s epidemií nemoci COVID-19. Právě proto jsme pro Vás připravili praktický přehled tipů, doporučení a rad, jak na distanční výuku. Doufáme, že Vám tento komplexní souhrn pomůže s online výukou a usnadní tak i nadcházející pracovní dny, které nyní probíhají převážně v kyberprostoru. Ve výuce můžete také využít naše lekce Pro Samu a Čínský umělec v exilu, které jsme pro Vás nově připravili.

Zajímalo nás, jak nynější situaci zvládají také studenti a jaký je jejich pohled na svět. Je možná překvapením, že právě středoškoláci považují za největší problém v České republice politickou reprezentaci. Epidemie je ovšem druhé nejobsazenější téma. To vyplývá z celorepublikového šetření mezi středoškoláky, které zjišťovalo hodnoty a postoje studentů. Jak například pohlížejí na naše členství v Evropské unii? Nebo kde primárně čerpají informace o aktuálním dění ve světě i u nás? To vše a mnohem více se dozvíte ze závěrečné zprávy výzkumu na stránkách JSNS.CZ.

Krásné dny Vám za tým JSNS přejí Lucie Barešová a Tereza Štegmannová

Nominujte osobnosti, které se postavily komunistickému bezpráví, na Cenu Příběhů bezpráví
Cenu Příběhů bezpráví každoročně uděluje studentská porota na základě nominací, které předkládají mladí lidé do 30 let. Nominovány mohou být žijící i nežijící osobnosti, které se aktivně postavily komunistickému režimu, zastávaly odvážné postoje a zaslouží si za to naši úctu a uznání. Nominujte i Vy se svými žáky a studenty hrdiny ze svého okolí a poděkujte jim tak za jejich statečnost společně s námi.
Nominační formulář
Jaký pohled na svět mají dnešní studenti?
V září a říjnu proběhlo ve spolupráci
s agenturou FOCUS pravidelné celorepublikové šetření mezi středoškoláky. Výzkum zjišťoval hodnoty a postoje studentů na různých typech středních škol (gymnázia, SOŠ, SOU). Jedná se již o páté, opakované šetření, které přináší také srovnání s výsledky z předešlých let. I nyní jsme se dozvěděli zajímavé údaje například o tom, kde žáci čerpají informace o aktuálních společenských a politických tématech a jakou roli v tomto informování má právě škola. Z výzkumu vyplývá, že žáci považují za hlavní informační zdroj sociální sítě a pouze 1 % respondentů uvedlo školu jako svůj nejčastěji využívaný zdroj.
Číst celé
Novinka na webu – Doporučení pro vyučující k distanční výuce

Jak si vybrat a správně nastavit komunikační platformu? Jak zabezpečit videokonferenci? A jak na komunikaci online tak, aby se všichni zúčastnění navzájem pochopili? V návaznosti na zkušenosti ze dvou koronavirových vln a dlouhodobě zavřených škol jsme připravili komplexní souhrn tipů, návodů a rad, jak na distanční výuku. V souhrnném materiálu naleznete tipy na technické zabezpečení online výuky, obecná pedagogická doporučení pro distanční výuku, speciální check-list k videokonferenci, a také tipy, jak učit na dálku s JSNS.
Doporučení
PŘIHLASTE SE NA WEBINÁŘE
Děti online – mediální vzdělávání pro 1. stupeň ZŠ
Přihlaste se na webinář, který Vám představí možnosti, jak již na 1. stupni ZŠ otevřít témata mediální a digitální gramotnosti, a to za použití atraktivních audiovizuálních materiálů a k nim určené metodiky. Online seminář proběhne
22. února od 15 do 18 hodin a dotkneme se témat jako je e-bezpečí, kyberšikana, digitální stopa, ověřování informací a další, především na podkladech pro animovaný seriál V digitálním světě. Nabídneme Vám inspiraci i praktické aktivity do výuky, včetně online distanční výuky. Setkání je určené pro učitele, vychovatele, metodiky prevence a další, kteří pracují s věkovou skupinou 6 až 12 let.
Číst celé
Dezinformační dezinfekce – Jak na (koronavirové) dezinformace
Ve dvou různých termínech, 17. února nebo 24. února, se na tomto tříhodinovém webináři, vždy od 15 do 18 hodin, seznámíte s novou publikací Dezinformační dezinfekce a speciální karetní hrou, která s vtipem a nadsázkou vykresluje motivace tvůrců a šiřitelů nepravdivých sdělení. Nabídneme Vám návod či inspiraci, jak téma (nejen koronavirových) dezinformací uchopit a začlenit do výuky, a jak se samotným tématem dezinformací pracovat ve svých hodinách. Také si vyzkoušíte praktické aktivity ve formě upravené pro distanční výuku. Webinář je určen pro vyučující SŠ a vyšších ročníků 2. stupně ZŠ.
Číst celé
TIPY NA FILMY
Pro Samu
„Samo. Jsi v našem životě to nejkrásnější. Ale do jakého života jsem tě to přivedla?“
ptá se matka, novinářka a filmařka
Waad al-Khateab své čerstvě narozené dcery. Právě pro ni jako svědectví zachycuje Waad al-Khateab průběh nekončícího konfliktu. Pět let, během nichž snili za každodenního bombardování obyvatelé Aleppa o svobodném životě, natáčela vývoj situace od protestů v roce 2011 až po vypuknutí nejhorší občanské války současnosti. Pusťte svým žákům a studentům novou lekci z tematického okruhu Globální rozvojové vzdělávání a Lidská práva.
Číst celé
Čínský umělec v exilu
Působištěm Badiucaa, jak si umělec z Číny říká, jsou sociální sítě a ulice Austrálie, kam kvůli komunistickému režimu uprchl.
Jeho politické kresby, kritické k čínské vládě, se díky jeho fanouškům šíří po celém světě. Aby mohl mít hlas, nemá disident na veřejnosti občanské jméno ani tvář. V dokumentu si umělec musí dávat dobrý pozor, aby o sobě neprozradil příliš a čínská vláda ho nemohla vypátrat. Kdyby k tomu došlo, hrozil by jemu i jeho rodině tvrdý trest.
Číst celé
Kalendář akcí
17. února – webinář Jak na (koronavirové) dezinformace 
22. února – webinář Děti online – mediální vzdělávání pro 1. stupeň ZŠ
24. února – webinář Jak na (koronavirové) dezinformace

Vzdělávací program JSNS
Člověk v tísni, o. p. s.
Tento email byl odeslán na adresu agatha.hrusova@jsns.cz.
Odesilatelem je JSNS, lucie.baresova@jsns.cz. Tento e-mail je podle zákona obchodním sdělením.
Z odběru se můžete odhlásit.


S radostí doručeno díky aplikaci SmartEmailing
Antispam pravidla