Jak naučit žáky i sebe (sebe)vědomému pohybu v online světě?
VĚSTNÍK 2020/10
Milí vyučující,
v posledních dnech se Vy i Vaši žáci pohybujete v digitálním světě patrně více, než byste si přáli. I nejmenší děti z prvního stupně ZŠ tráví při distanční výuce hodiny denně před displayem či obrazovkou. Rozhodně se zlepší jejich praktické dovednosti při ovládání samotného počítače, používání rozličných platforem
a programů, naučí se přihlásit se ke konferenci, požádat během ní o slovo, zautomatizují si vypnutí a zapnutí mikrofonu, budou si samy schopny vytisknout pracovní listy nebo naskenovat a odevzdat vypracovaný úkol. Neměli bychom však zapomínat ani na rozvoj mediální gramotnosti, znalost pojmů digitálního světa a edukaci v oblasti nástrah ohrožujících děti v online prostředí.
Ty by měly jít ruku v ruce s prvními krůčky dětí na internetu.

A právě proto jsme říjnové vydání našeho Věstníku zaměřili především
na vzdělávání dětí a vyučujících prvního stupně základních škol v oblasti médií. Už na jaře jsme Vám představili animovaný seriál určený pro děti ve věku 8 – 12 let, který i s metodickými materiály a pracovními listy najdete
na JSNS.CZ/v-digitalnim-svete. Děti se díky seriálu snadno seznámí s novými pojmy, dozví se, jaké chování na internetu je vhodné, a jak by se naopak chovat neměly (nebo někdo k nim), co je to například taková rodičovská kontrola, cookies, lajky, selfíčko, jak fungují algoritmy internetových vyhledávačů nebo jak si vytvořit bezpečné heslo.

V tuto chvíli pro Vás připravujeme další díly seriálu a dokončujeme metodickou příručku, kterou si budete moct zdarma objednat už koncem listopadu.
Poprvé Vám ji osobně představíme v úterý 24. listopadu během online konference V digitálním světě, na níž se můžete registrovat už dnes.

Stejně jako během jarní uzavírky škol i teď na podzim jsme znovu otevřeli veškerých už více než 290 filmů veřejnosti. Jejich kompletní nabídku a přehled tematických okruhů najdete na JSNS.CZ/lekce. Výběr 80 lekcí s materiály přizpůsobenými přímo distanční výuce jsou vám k dispozici na JSNS.CZ/distancni-vyuka. Níže v tipech na lekce Vám přinášíme i nové cizojazyčné lekce pro výuku angličtiny! Umožní Vám vhodně zkombinovat hned několik vzdělávacích oblastí RVP.  

Krásné filmové prožitky Vám i Vašim žákům a studentům za celý tým JSNS přejí
Jan Forchheim a Táňa Abrhámová

Zveme Vás na online konferenci V digitálním světě
Jak mladší děti tráví svůj čas v digitálním světě? Jakým rizikům v něm čelí? A jak rozvíjet mediální a digitální gramotnost žáků už na prvním stupni? Nejen na tyto otázky budeme 24. listopadu hledat odpovědi s hosty panelové debaty v dopoledním bloku celodenní online konference, v praktickém bloku JSNS i na odpoledních webinářích. Pro závazně registrované účastníky jsme připravili bonusový balíček s výukovými materiály pro mediální vzdělávání.
Číst celé
Rozšiřujeme tým lektorů
Promítáte ve výuce, využíváte naše materiály, zajímají Vás témata z JSNS.CZ portálu a rádi byste své zkušenosti předávali dalším vyučujícím a žákům? Pak jste to třeba právě Vy, koho hledáme! Aktuálně rozšiřujeme náš stávající lektorský tým o nové tváře, které se stanou důležitou součástí rozvoje mediálního vzdělávání v ČR. Čemu se lektoři JSNS věnují? Vedou mediálně-vzdělávací semináře pro současné i budoucí pedagogy, realizují ukázkové hodiny pro ZŠ a SŠ, podílejí se na rozvoji materiálů JSNS a zhruba dvakrát ročně se účastní lektorského setkání. Láká Vás stát se naším lektorem, máte VŠ vzdělání, alespoň dva roky praxe ve školství, zkušenosti s využíváním audiovizuálních materiálů ve výuce a zájem o oblast mediálního vzdělávání? Napište nám něco o sobě nebo pošlete svůj životopis na e-mail michaela.trnkova@jsns.cz. Zároveň Vás zveme také na setkání lektorů a spolupracujících vyučujících, které proběhne v online podobě 5. – 6. listopadu.
Přihláška na online setkání
Příběh mojí rodiny – projekt vhodný do současných podmínek
Aktualizovali jsme pro Vás metodickou příručku k oblíbenému projektu Příběh mojí rodiny. Vydejte se spolu s Vašimi žáky po stopách rodinných příběhů, nechejte je navázat kontakt s jejich rodiči a prarodiči a sdílejte spolu to, co o své rodině a blízkých zjistili. Třeba na konci školního roku nebo až se zase sejdete ve školních třídách. V příručce najdete aktivity, doporučené dokumentární filmy a zkušenosti dalších pedagogů.
Číst celé
Kdo získal Cenu Gratias Tibi 2020?
Zažijte prostřednictvím pořadu České televize atmosféru slavnostního předávání Ceny Gratias Tibi 2020. Letos netradičně pod širým nebem.
Číst celé
ČT edu pomáhá učitelům
Česká televize připravila pro učitele nový web, který nabízí tisíce krátkých videí pro doplnění výuky. Videa jsou vybírána z pořadů ČT zkušenými pedagogy tak, aby byla relevantní a reflektovala potřeby jednotlivých předmětů. Mezi videy se objevují jak pasáže z hraných filmů, tak výběr z dokumentů, dobových týdeníků nebo pořadů uzpůsobených mladším žákům. Tvůrci webu budou rádi za jakékoli Vaše tipy na vhodné pořady i jakoukoli jinou zpětnou vazbu na e-mailu ctedu@ceskatelevize.cz.    
Číst celé
PŘIHLASTE SE NA WEBINÁŘE
Jak na digitální závislosti
Rozvoj digitálních technologií s sebou přináší mnoho možností i nebezpečí. Na webináři, který se bude konat 25. listopadu, Vám poradíme, jak vést žáky k tomu, aby se rizikům ideálně vyhnuli nebo si s nimi uměli poradit. Je určen především metodikům prevence a výchovným poradcům. V případě volného místa ale i ostatním pedagogickým pracovníkům.
Číst celé
Rizika online komunikace
Další webinář nabídne inspiraci, jak citlivě pracovat s tématem kyberšikany ve výuce. Uskuteční se 9. prosince a věnovat se v něm budeme také dalším rizikům v oblasti online komunikace, jako je například kybergrooming či sexting. 
Opět je určen primárně pro metodiky prevence a výchovné poradce a v případě volného místa i ostatním pedagogickým pracovníkům.
Číst celé
Začínáme s mediálním vzděláváním na 1. stupni ZŠ
Ve dvou různých termínech 4. listopadu nebo 7. prosince Vám na tomto tříhodinovém webináři představíme možnosti, jak už na 1.stupni ZŠ otevřít témata mediální a digitální gramotnosti, a to za použití atraktivních audiovizuálních materiálů a metodiky k nim. Dotkneme se témat jako je e-bezpečí, kyberšikana, digitální stopa, ověřování informací a dalších. Nabídneme Vám inspiraci i praktické aktivity do prezenční i distanční výuky. Setkání je určené pro učitele, vychovatele, metodiky prevence a další pracovníky, kteří se věnují především věkové skupině 6 - 12 let.
Číst celé
TIPY NA FILMY
Pradědečkovo číslo - nová lekce k moderním dějinám
Nejnovější audiovizuální lekcí z moderní historie, která vznikla za podpory Nadačního fondu obětem holocaustu, je Pradědečkovo číslo, pojednávající o poutavém vyprávění devadesátiletého Jacka svému vnukovi Elliottovi o období nacistické okupace, židovském ghettu, pracovních a vyhlazovacích táborech. Působivý snímek oceňované režisérky Amy Schatzové doprovází materiály z historických archívů a skvělé animace. Film jsme navíc doplnili o barevné titulky pro neslyšící.
Pusťte si nový film
Bristol Bike Project – nová cizojazyčná lekce
Znáte dokumentární film Na kole za svobodou? Od října u nás najdete nejen jeho českou, ale i anglickou verzi (s možností zapnutí nebo vypnutí anglických titulků) a materiály pro výuku angličtiny! Z hlediska slovní zásoby je lekce zaměřena na téma migrace: žáci si díky ní mají příležitost vysvětlit pojmy jako ´emigration, immigration, refugee, asylum seeker´ a zkouší v angličtině vlastními slovy vyjádřit, co pro ně znamená svoboda. V materiálech najdete i tipy na samostatné vyhledávání informací v interaktivní mapě migrace, v níž mají studenti za úkol zjistit faktické informace týkající se migrantů.
Pusťte si nový film
Joe´s Violin – nová cizojazyčná lekce
Otevřít téma stáří a mezigeneračního dialogu, podnítit zájem žáků o prarodiče a další seniory v jejich okolí, rozvinout zvídavost v oblasti historie a pobavit se o ´věcech s příběhem´, Vám umožní audiovizuální lekce Darované housle, kterou najdete na portálu také nově i s materiály pro výuku angličtiny. Další tipy přímo pro distanční výuku cizích jazyků za použití audiovizuálních materiálů jsou Vám k dispozici na JSNS.CZ/distancni-vyuka/tematicky-okruh/cizojazycne-lekce.
Pusťte si nový film
Kalendář akcí
4. listopadu – online webinář Začínáme s mediálním vzděláváním na 1. stupni ZŠ
5. – 6. listopadu – online setkání lektorů a spolupracujících vyučujících
24. listopadu – online konference V digitálním světě
25. listopadu – online webinář Jak na digitální závislosti
7. prosince  Začínáme s mediálním vzděláváním na 1. stupni ZŠ
9. prosince – online webinář Rizika online komunikace
Listopad – Měsíc filmu na školách (Příběhy bezpráví) – online streamy besed s pamětníky
Jeden svět na školách
Člověk v tísni, o. p. s.
Tento email byl odeslán na adresu agatha.hrusova@jsns.cz.
Odesilatelem je Jeden svět na školách, jan.forchheim@jsns.cz. Tento e-mail je podle zákona obchodním sdělením.
Z odběru se můžete odhlásit.


S radostí doručeno díky aplikaci SmartEmailing
Antispam pravidla