Poděkujte Vašim žákům, kteří „to“ vzali do ruky
VĚSTNÍK 2020/02
Milí vyučující,
ve chvíli, kdy pro Vás připravujeme aktuální únorové vydání Věstníku, odpovídá počasí za okny spíše přicházejícímu jaru než tuhé zimě. Klimatická změna se nám demonstruje stále naléhavějšími projevy. Témata EKOnomiky versus EKOlogie, pohodlného konzumu versus umírněné spotřeby, ignorace a zlehčování dopadů klimatické změny versus vědomí vlastní odpovědnosti, a tomu odpovídající změny spotřebitelského chování, se stávající rok od roku palčivějšími. Zasluhují si proto nejen naši pozornost, ale i aktivní přístup a ochotu řadu našich dosavadních návyků s negativním dopadem na přírodu měnit. Škola ve výchově žáků k odpovědnosti k okolnímu světu hraje jistě nezastupitelnou úlohu.

Máte ve své třídě žáky, kteří „to“ vzali do ruky a snaží se něco dělat pro své okolí? Zviditelněte jejich aktivitu a poděkujte jim tím, že je nominujete na Cenu Gratias Tibi (z lat. děkuji Ti). Všichni přihlášení v základoškolském věku mají možnost dostat se na exkurzi do České televize. Na samotné laureáty Ceny všech věkových skupin (ZŠ, SŠ a do 30 let) čeká studijní cesta do zahraničí. Letošní novinkou je samostatná environmentální kategorie! Čas na nominace se krátí, zbývají už jen poslední dva únorové týdny…

Klimatická změna je i hlavním tématem festivalu Jeden svět 2020, který nese motto Až naprší a uschne. Během prvního týdne od spuštění online přihlašování škol na projekce v pražských kinech jsme přijali rezervace na 14 000 míst! Máme z Vašeho zájmu obrovskou radost a těšíme se na Vás už za dva týdny v Praze a v průběhu března (až do 3. dubna) v dalších 35 městech po celé České republice.

V dubnu se v týdnu, pod který spadá Den Země (20. - 24. dubna), budete mít možnost se svou třídou zapojit také do environmentální kampaně s názvem „Umění odpadu“, o které Vám přineseme bližší informace v příštím vydání Věstníku.

Krásné dny Vám za tým JSNS přejí Jan Forchheim a Táňa Abrhámová
Do konce února sbíráme nominace na Cenu Gratias Tibi 2020
Naberte inspiraci a pozitivní sílu z přehledu projektů na www.gratiastibi.cz, navštivte fotogalerii ze slavnostního večera v Lucerně, kterým za účasti České televize tradičně provází oblíbená moderátorka Ester Janečková a jehož se každoročně účastní významné osobnosti veřejného života. Znáte mladé lidi, kteří se zapojují do dění okolo nás a nejrůznějšími aktivitami mění věci k lepšímu? Dejte jim najevo, že si jejich činů vážíte a přidejte je na seznam více než 800 projektů ze všech krajů České republiky, které se nám od roku 2014 sešly.
Nominujte
Nečekejte až naprší a uschne a vezměte svou třídu do kina
Pokud jste svou třídu ještě nestihli na blížící se projekce v Praze přihlásit, nebo na Vás nezbylo v kině místo na filmy, které jste měli vybrané, nevadí: kontaktujte nás a zkusíme vymyslet jiné řešení.  Přihlašování na Jeden svět 2020 už je v plném proudu i v dalších 35 městech! Doporučujeme Vám podívat se co nejdříve na nabídku filmů a kontaktovat kvůli bližší domluvě a rezervaci termínu místního koordinátora či koordinátorku.
Číst celé
Nejen prací živ je člověk, aneb víkendové projekce pro rodiče s dětmi
Kromě dopoledního programu pro školy ve všední dny nechybí ve festivalové nabídce ani letos víkendové projekce pro rodiče s dětmi. Vybírat můžete ze tří termínů v kině Ponrepo, a to 7.3., 8.3. a 14. 3., nebo přijďte na odpolední relaxovanou projekci do Světozoru v pondělí 9.3. (ta je přístupná obzvláště divákům s mentálním postižením nebo epilepsií). Kromě filmů, doprovázených průvodním slovem a debatou, čeká děti opět poutavý program v podobě oblíbené dílny Národního filmového archivu, potisk triček nebo workshop zaměřený na to, jak se žije zvířatům ve městech.
Číst celé
Přihlaste se na konferenci „JSNS.CZ VE VAŠÍ TŘÍDĚ“
Zajímá vás, jak efektivně využít film a další audiovizuální materiály ve výuce? Jste výchovný poradce či metodik prevence nebo Vás zajímá filmová výchova? Pak právě pro Vás pořádáme 10. března v Centru současného umění DOX celodenní konferenci, která bude zaměřena na to, jakým způsobem může film pomoci zlepšit atmosféru ve třídě. Její součástí bude panelová debata, workshopy a projekce festivalového filmu Mám to v krvi. Vstup na akci je zdarma, je však nutné zaregistrovat se nejpozději do
3. března.
Číst celé
Jak učit o změnách klimatu?
Doporučujeme Vám nový online kurz Klimatická změna, který pro Vás připravil vzdělávací program Varianty. Je určen především učitelům 2. stupně ZŠ a učitelům SŠ, ale mohou si jej prostudovat všichni, kdo mají o téma zájem. Podívejte se na spot ke kurzu, ve kterém v roli vyučující vystupuje Simona Babčáková nebo přijďte v neděli 8. března do Tibet Open House na workshop Jak mluvit s dětmi o změnách klimatu.
PŘIHLASTE SE NA SEMINÁŘE
Dubnové semináře Začínáme učit s filmem v Praze a Ostravě
Již nyní se přihlaste na akreditované semináře, na kterých si připomenete základy metodiky využívání dokumentárních filmů ve výuce, podělíte se o své zkušenosti s ostatními a dozvíte se novinky, které jsme pro Vás připravili. Semináře jsou přednostně určené pro vyučující z učilišť či odborných škol.
Číst celé
TIPY NA FILMY
Miruna
Přijímací zkoušky na policejní akademii sice nebudou žádná hračka, ale Miruna je odhodlaná uspět a vymanit se z podmínek sociálně vyloučené lokality, kde žije. O klidu na studium si v domácnosti s dvanácti sourozenci může nechat jen zdát, přesto se poctivě snaží zlepšit si známky. Vzpomínáte si na příběh rumunské dívky Miruny z loňského festivalu? Najdete jej nově i s výukovými materiály v okruzích Sociální problematika a Globální rozvojové vzdělávání. 
Číst celé
Poslouchám
Opuštěná dívka, která tráví prakticky celý týden sama doma bez rodičů. Kluk, který doufá, že není gay. Nebo úzkostlivý chlapec, který žije v azylovém domě jako uprchlík a bojí se budoucnosti. Autentické zpovědi neznámých dětí zaznamenané na nizozemské obdobě Linky bezpečí. Další snímek, který znáte z Jednoho světa 2019, nově v okruzích Lidská práva, Sociální problematika a Globální rozvojové vzdělávání.
Číst celé
Kalendář akcí
29. 2. Konec možnosti nominovat na Cenu Gratias Tibi
4. 3. – 3. 4.  Školní projekce festivalu Jeden svět 2020
10. 3. Konference „JSNS.CZ ve Vaší třídě“
6. 4. Začátek registrací škol do Týdnů mediálního vzdělávání
7. 4. Seminář „Začínáme učit s filmem“ v Praze
21. 4. Seminář „Začínáme učit s filmem“ v Ostravě
20. 4. – 24. 4. Environmentální kampaň „Umění odpadu“
20. 5. Slavnostní vyhlášení Ceny Gratias Tibi
25. 5. – 12. 6. Týdny mediálního vzdělávání

Jeden svět na školách
Člověk v tísni, o. p. s.
Tento email byl odeslán na adresu agatha.hrusova@jsns.cz.
Odesilatelem je Jeden svět na školách, jan.forchheim@jsns.cz. Tento e-mail je podle zákona obchodním sdělením.
Z odběru se můžete odhlásit.


S radostí doručeno díky aplikaci SmartEmailing
Antispam pravidla