Online závislostí a kyberšikany mezi žáky základních a středních škol přibývá, ukázal průzkum
VĚSTNÍK 2021/02
Milí vyučující,
nynější koronavirová krize a přesunutí všech aktivit do online prostředí, nahrává tématům jako bezpečí v kyberprostoru či závislosti na internetu, počítačových hrách a dalších dostupných aplikacích. Podle našeho posledního průzkumu, kterého se zúčastnilo osm set metodiků prevence, právě online závislostí a kyberšikany mezi žáky základních a středních škol přibývá. Kyberšikana je tématem, které školní metodici prevence nejčastěji v praxi řeší - během posledních dvou let řešilo nejméně 1 případ ve škole 80 % z nich. Více zajímavých dat z průzkumu naleznete na stránkách JSNS.CZ.

Kromě průzkumu naleznete na našich stránkách novou lekci Mai Khoi spadající do tematických okruhů Lidská práva a Občanská angažovanost. Nepřehlédněte ani novou cizojazyčnou lekci pro výuku anglického jazyka In Real Life, která otevírá téma hate speech.

Krásné dny Vám za tým JSNS přejí Lucie Barešová a Tereza Štegmannová
Příběh mojí rodiny
I když se to na první pohled nemusí tak jevit, právě v dnešní době může být čas na podporu vztahů mezi žáky, rodiči a školou. Podívejte se na aktualizovanou metodickou příručku s doporučenými filmy, aktivitami a zkušenostmi vyučujících a další informace k projektu, které můžete dobře realizovat i online.
Číst celé
Ukázkové hodiny pro SOU/SOŠ
Opět nabízíme realizaci ukázkových hodin, přednostně pro vyučující z odborných škol a učilišť. Přesvědčili jsme se, že to lze i online. Pokud byste rádi, aby k Vám do vyučování vstoupil náš lektor či lektorka a s využitím dokumentárního filmu zrealizovali výuku či třídnickou hodinu, je to opět možné.
Číst celé
Lektoři, lektorky a vyučující pro JSNS
Podívejte se, kdo pro nás lektoruje a předává tak radost a silné zážitky "učení s filmem" žákům i dalším vyučujícím. Zjistěte, proč dokumentární filmy využívají vaše kolegyně a kolegové a jaké je jejich lektorské zaměření. 
Číst celé
Láska a vášeň v socialistickém seriálu. Vyzkoušejte své znalosti a získejte odměnu.
Máte jedinečnou příležitost otestovat si znalosti socialistické televizní seriálové tvorby (Plechová kavalérie, Nejmladší z rodu Hamrů, Muž na radnici, Žena za pultem), tak směle do toho. Při hledání odpovědí na snadné i těžší otázky zjistíte, jak drásavou erotiku socialistické seriály přinášejí, a přitom se dokážou obejít bez scén zobrazujících nahotu. Pusťte si zábavný videokvíz Láska a vášeň v socialistickém seriálu a napište nám, pokud všechny vaše odpovědi byly správné. Čeká na vás odměna v podobě oblíbené tašky s nápisem Komunismus bolí dodnes. E-mail s Vaší adresou, kam máme tašku doručit, posílejte na distribuce@jsns.cz.
Vstupte do světa lásky a vášně socialistického seriálu
Výzkum mezi metodiky prevence 
Průzkum zjišťoval, kdo na českých školách zastává roli školního metodika prevence, jak se cítí kompetentní zastávat tuto funkci po odborné stránce, kolik věnuje přípravě a koordinaci agendy související s funkcí metodika prevence mimo svou případnou další školní činnost nebo jaké má podmínky pro tuto práci. Část výzkumu byla úžeji tematicky zaměřena na ´Bezpečnost v kyberprostoru´. 
Číst celé
TIPY NA FILMY
Mai Khoi
Filmový portrét zpěvačky Mai Khoi, která získala ve Vietnamu obrovskou popularitu písní oslavující svou rodnou zemi. Postupem času se její tvorba začne kriticky vyjadřovat k nedodržování svobody projevu a dalších lidských práv ze strany režimu. V dokumentárním filmu máme možnost sledovat Mai Khoi ve chvíli, kdy i přes zastrašování ze strany režimu stupňuje své kritické výpady vůči straně a nahrává album Dissent, v němž volá po svobodě slova a demokracii. Novou lekci naleznete v okruzích Lidská práva a Občanská angažovanost.
Číst celé
In Real Life – vyzkoušejte novou lekci pro hodiny angličtiny!
“All Muslims are terrorists.” “Homosexuality is a disease.” “You are the weirdest kid in school.” Comments like this that are common on the internet are said by real people.
Nová lekce pro hodiny angličtiny z tematického okruhu Cizojazyčné lekce ukazuje příčiny a následky hate speech v online prostoru. Lekce obsahuje krátký spot a aktivitu s předpřipraveným pracovním listem v anglickém jazyce a otázky a odpovědi k tématu v anglickém jazyce.
Číst celé
Rádio Kobání
Mladá kurdská reportérka Dilovan založila rádiovou stanici v sutinách svého rodného syrského města Kobání. To se po dlouhých bojích nakonec ubránilo ofenzivě Islámského státu. Rádio Kobání se stalo nejen zdrojem informací, ale i energie a pocitu stability v obdobích války i klidu. Vysílá rozhovory s místními uprchlíky, vojáky i novináři, kteří často přicházejí rovnou z míst střetů s Islámským státem. Dilovan však není pouhou reportérkou, je především dívkou, která na pozadí válečného konfliktu prožívá své lásky a přátelství. Film, jenž se nevyhýbá ani explicitním záběrům na oběti násilí, se stává průvodcem po syrském městě, kam se pomalu vrací život.
Číst celé
Vzdělávací program JSNS
Člověk v tísni, o. p. s.
Tento email byl odeslán na adresu agatha.hrusova@jsns.cz.
Odesilatelem je JSNS, lucie.baresova@jsns.cz. Tento e-mail je podle zákona obchodním sdělením.
Z odběru se můžete odhlásit.


S radostí doručeno díky aplikaci SmartEmailing
Antispam pravidla