Přibližte studentům 17. listopad v online kině!
VĚSTNÍK 2020/11
Milí vyučující,
zdravíme Vás onlineonline čase, a posíláme Vám řadu tipů na aktivity, které jsme pro Vás a Vaše žáky připravili na listopad.

Za celý tým JSNS Vám a Vašim blízkým přejí pevné zdraví
Jan Forchheim a Táňa Abrhámová

Kino Příběhů bezpráví u Vás doma
Kino Příběhů bezpráví, které se koná každý rok 17. listopadu na Jungmannově náměstí, letos přesouváme k Vám domů, odkud snímky může sledovat každý, kdo chce oslavit svobodu nabytou po sametové revoluci. Dva z našich nejsledovanějších snímků, které přibližují konec komunistického režimu v Československu – 1989: Z deníku Ivany A. a 1989: Z dopisů psaných přes železnou oponu – si můžete promítnout i Vy. Online a zdarma.
Číst celé
Online debaty Měsíce filmu na školách
Ke snímkům letošního Měsíce filmu na školách nabízíme i unikátní příležitost zúčastnit se moderovaných besed s exkluzivními hosty (historikem Petrem Blažkem, jedním ze studentských vůdců sametové revoluce Šimonem Pánkem, disidentem a aktivistou Janem Rumlem nebo novinářem a spisovatelem Ivanem Binarem). Jednotlivé besedy máte možnost sledovat na webu JSNS.CZ a zároveň můžete Vy i Vaši studenti klást našim hostům v reálném čase otázky, které Vás zajímají. Besedy si lze následně pustit i ze záznamu.
Sledujte debaty
Novinka na webu – Krok za krokem moderními československými dějinami
Doposud jsme pro vás připravili téměř 80 audiovizuálních lekcí s tématem moderních československých dějin. Jak se v takovém množství zorientovat? Čím začít, co nechat spíše na později a jakou aktivitu vybrat v případě, že je jich v lekci více? Odpovědi naleznete v přehledném „výukovém plánu“ Krok za krokem. V každém tematickém okruhu Vám navíc nabízíme tři úrovně s materiály vybranými na základě zkušeností vyučujících.
Číst celé
Předání Ceny Příběhů bezpráví
Člověk v tísni spolu s mladými lidmi předává Cenu Příběhů bezpráví již od roku 2009 těm, kteří si za své odvážné postoje zaslouží úctu, uznání a poděkování. Kvůli koronavirové pandemii nebylo letos možné uspořádat slavnostní ceremoniál v sále Lucerny, ale Ceny Příběhů bezpráví byly přesto uděleny. Poděkujte i Vy statečným osobnostem, které přispěly k tomu, že jsme svobodní.
Šiřte jejich příběh bezpráví dál!
Nenechejte si ujít online debatu odborníků na téma „Děti v digitálním světě“
V úterý 24. listopadu krátce po deváté hodině začne živý přes panelové debaty. Moderovat ji bude redaktor České televize Luboš Rosí, kterého znáte například z pořadu Newsroom ČT24. Spolu s hosty budeme hledat odpovědi na to, jak mladší děti tráví svůj čas v digitálním světě, jaká jsou pravidla bezpečného chování na internetu, jaký vliv mají digitální technologie na dětský svět a jaká je úloha učitelů v oblasti rozvíjení digitální a mediální gramotnosti nejmladších žáků. Živý přenos můžete sledovat na FB JSNS nebo webu konference.
Program konference
Vyzkoušejte nové výukové materiály k (nejen) koronavirovým dezinformacím
Vydali jsme novou příručku Dezinformační dezinfekce. Reaguje na dezinformace, poplašné zprávy a konspirační teorie, které se v uplynulých měsících objevily ve veřejném prostoru v souvislosti s koronavirovou epidemií a poskytuje vyučujícím atraktivní materiály vycházející z aktuálních událostí. Názvem Dezinformační dezinfekce jsme chtěli s určitou nadsázkou poukázat na to, že dezinformacím se můžeme bránit. Příručku si u nás můžete zdarma objednat jak v tištěné podobě, tak stáhnout v elektronické verzi.
Objednejte si příručku zdarma
PŘIHLASTE SE NA WEBINÁŘE
Dezinformační dezinfekce – Jak na (koronavirové) dezinformace
Ve třech různých termínech, 19. listopadu, 30. listopadu nebo 1. prosince se na tomto dvouhodinovém webináři seznámíte s novou publikací Dezinformační dezinfekce a speciální karetní hrou, která s vtipem a nadsázkou vykresluje motivace tvůrců a šiřitelů nepravdivých sdělení. Nabídneme Vám návod či inspiraci, jak téma (nejen koronavirových) dezinformací uchopit a začlenit do výuky, a jak se samotným tématem dezinformací pracovat ve svých hodinách. Také si vyzkoušíte jednu praktickou aktivitu, ve formě upravené pro distanční výuku. Webinář je určen pro vyučující SŠ a vyšších ročníků 2. stupně ZŠ.
Číst celé
Továrna na zprávy aneb Jak funguje ČTK – online workshop pro školáky!
V devadesátiminutovém online workshopu Akademie ČTK se žáci a studenti dozví, co je tisková agentura, jak funguje, jak v ní vznikají zprávy, proč jsou důležité zdroje a jak s nimi agenturní novináři pracují. S lektory si vyzkouší, jak rozeznat objektivní zprávy od názorů, polopravd a výmyslů. Děti se učí vymyslet dobrý titulek, hrají si na editora a hledají chyby v krátkých zpravodajských textech, na časové ose řadí různé historické události ze stoleté historie národní tiskové agentury. Cílem je usnadnit kantorům výuku, dětem přinést zpestření a ukázat problematiku mediální gramotnosti z pohledu novinářů. Lektory kurzu jsou dva zkušení zpravodajové ČTK s praxí v domácí i zahraniční redakci ČTK.
Číst celé
TIPY NA FILMY
Příběh šikany – vyzkoušejte novou lekci!
Posměšky a fyzické násilí, které zažívala ve škole, přivedly třináctiletou Rosalii až k myšlenkám na sebevraždu. Když se situace mezi spolužáky částečně uklidnila, šikana se přesunula na sociální sítě a proměnila se v kyberšikanu. Nová lekce ukazuje, jaký může šikana zanechat dopad na jejích obětích a vznáší otázku, jak jim můžeme pomoci. Součástí lekce jsou dvě aktivity do výuky a informační text k problematice šikany a kyberšikany.
Číst celé
Kalendář akcí
17. listopadu – Kino Příběhů bezpráví u Vás doma
19. listopadu – online webinář Jak na (koronavirové) dezinformace
19. listopadu  online debata Janem Rumlem
24. listopadu – online konference V digitálním světě
25. listopadu – online webinář Jak na digitální závislosti
25. listopadu – online debata s Ivanem Binarem
30. listopadu – online webinář Jak na (koronavirové) dezinformace
1. prosince – online webinář Jak na (koronavirové) dezinformace
7. prosince – Začínáme s mediálním vzděláváním na 1. stupni ZŠ
9. prosince – online webinář Rizika online komunikace
Jeden svět na školách
Člověk v tísni, o. p. s.
Tento email byl odeslán na adresu agatha.hrusova@jsns.cz.
Odesilatelem je Jeden svět na školách, jan.forchheim@jsns.cz. Tento e-mail je podle zákona obchodním sdělením.
Z odběru se můžete odhlásit.


S radostí doručeno díky aplikaci SmartEmailing
Antispam pravidla