Tip na praktický vánoční dárek od JSNS pro Vás nebo Vaše kolegy a kolegyně
VĚSTNÍK 2020/12
Milí vyučující,
zajisté už odpočítáváte dny do Vánoc, kdy si snad budete moci po náročných
a změnami nabitých měsících aktuálního pololetí odpočinout a načerpat nové síly. V prosincovém vydání Věstníku Vám přinášíme přehled záznamů celkem pěti debat, které jsme pro Vás během listopadu uspořádali k moderním čs. dějinám
a mediální výchově. Nabízíme Vám také možnost objednat si zdarma zbrusu novou příručku „V digitálním světě“, která je určena všem, kteří chtějí přispět
k posilování mediální a digitální gramotnosti mladších žáků (zejména pak vyučujícím na prvním a druhém stupni základních škol). První výtisky začínáme distribuovat právě tento týden! Pokud hledáte praktický dárek, kterým potěšit sebe nebo některého z Vašich kolegů a kolegyň, neváhejte a objednejte si příručku ještě teď před Vánoci! Čím dříve objednáte, s tím větší pravděpodobností stihne balíček dorazit ještě před Štědrým dnem.

Krásné adventní dny Vám za tým JSNS přejí Jan Forchheim a Táňa Abrhámová

Objednejte si zdarma naši metodickou příručku „V digitálním světě“
Získejte pro sebe nebo své kolegy a kolegyně, kteří učí na prvním stupni ZŠ, praktický návod, jak začít s mediálním vzděláváním ve výuce s využitím audiovizuálních materiálů.

Dozvíte se, jak vysvětlit dětem srozumitelným způsobem pojmy jako jsou vyhledávače, cookies, sociální sítě nebo lajky, principy tvorby bezpečného hesla, nezbytnost ověřování informací nebo důvody nastavení rodičovské kontroly.
Číst celé
Nemohli jste sledovat dopolední program konference V digitálním světě? Pusťte si záznam!
V panelové debatě na téma Děti v digitálním světě se odborní hosté věnovali například tomu, jak mladší děti tráví svůj čas v digitálním světě.

Diskutovali také o tom, jaká jsou pravidla bezpečného chování na internetu a jaký vliv mají digitální technologie na dětský svět.
Na téže stránce se můžete také podívat se na záznam půlhodinového praktického bloku JSNS, kde se dozvíte více o výuce s audiovizuálními materiály a o tom, jak používat portál JSNS.CZ.
Číst celé
Poslechněte si besedy se zajímavými hosty Měsíce filmu na školách

V listopadu jsme během Měsíce filmu na školách uspořádali čtyři debaty se zajímavými hosty na téma úlohy médií v totalitní společnosti, propagandě
i samizdatu.

O roli médií během procesu s Miladou Horákovou mluvil historik Petr Blažek. Nejen o roce 1989 pak jeden ze studentských vůdců sametové revoluce Šimon Pánek,
o disentu a lidských právech pohovořil Jan Ruml a na téma exilu a nezávislých médií v totalitní společnosti poutavě povídal novinář a spisovatel Ivan Binar.
Číst celé
Nenechejte si ujít studentské filmy, které vznikly díky projektu „Kdo jiný?“
Během uplynulého školního roku jsme uspořádali projektový cyklus, který byl koncipován jako filmařský akcelerátor.

Účastníci z řad studentů se naučili natočit krátký dokumentární film a zároveň skrze něj představit témata, která je v jejich okolí pálí – zejména z oblasti sociální problematiky a životního prostředí. Mezi studentskými dokumentárními filmy naleznete i tři kolektivní filmy ze života během karantény a z průběhu plnění našich jarních environmentálních výzev.
Číst celé
Malé příběhy, velká témata
Ve spolupráci s partnerskými evropskými organizacemi jsme připravili sadu lekcí, která zahrnuje jedenáct krátkých inspirativních filmů a doprovodných materiálů k filmové výchově.

Umožnuje žákům získat nebo prohloubit znalosti o promítaných tématech, zaměřuje se také na jejich sebepoznání a osobnostní rozvoj a poskytuje jim vhled do filmového jazyka a základů filmové výchovy.
Čtěte celé
Skutečný dárek
Se Skutečným dárkem z charitativního
e-shopu společnosti Člověk v tísni uděláte radost hned dvakrát.

Zakoupením některého z více než tří desítek darovacích certifikátů či unikátních uměleckých Skutečných dárků potěšíte člověka, kterému jej věnujete pod stromeček nebo k narozeninám, ale i toho, komu díky Vaší štědrosti pomůžeme. Můžete nakoupit dárky, které reprezentují určitou formu pomoci lidem v zahraničí i v Česku.
Číst celé
Metodiky do výuky mediální výchovy
Přihlaste se na bezplatné online kurzy mediální výchovy projektu Seznam se s médii společnosti Seznam. V rámci projektu vytvořili zkušení učitelé metodiky k pěti tématům, se kterými se naučíte během devadesátiminutového kurzu pracovat.
Číst celé
TIPY NA FILMY
Studentský film – Přes překážky
Studenti SPŠ elektrotechniky a informačních technologií v Dobrušce si jako námět filmu zvolili fyzické bariéry jejich vlastní školy. Skrze rozhovory s bývalými studenty s handicapem chtějí pomoci najít cestu k bezbariérové škole.
Podívejte se na film
Studentský film – Očima doby
“Co jiné generace mohly mít a vy ne?”
Na tuto otázku se zaměřily studentky pražského gymnázia Na Zatlance. Rozhovor dvou zástupců odlišných generací nabízí srovnání obecných životních fenoménů. Pohledy na zkušenosti s cestováním, školstvím, kulturou atd. podstoupily od dob minulého století proměnu, která je zde zachycena. Snímek poskytuje i průřez názorů veřejnosti na mezigenerační rozdíly
Podívejte se na film
Jeden svět na školách
Člověk v tísni, o. p. s.
Tento email byl odeslán na adresu agatha.hrusova@jsns.cz.
Odesilatelem je JSNS, jan.forchheim@jsns.cz. Tento e-mail je podle zákona obchodním sdělením.
Z odběru se můžete odhlásit.


S radostí doručeno díky aplikaci SmartEmailing
Antispam pravidla