Naučme se „umění odpadu“ – 22. 4. Den Země
VĚSTNÍK 2020/04
Milí vyučující,
již podruhé během uzavření škol Vás zdravíme prostřednictvím tohoto pravidelného měsíčníku. V minulém, březnovém, čísle jsme Vám přinesli zprávu o mimořádném zpřístupnění veškerých filmů a výukových materiálů z portálu JSNS.CZ bez nutnosti registrace či přihlášení, aby se Vám s nimi na dálku lépe pracovalo a mohli jste aktivity snadno sdílet Vašim žákům a studentům. Na stránce JSNS.CZ/online-vyuka Vám každý všední den přinášíme tipy, jak doporučené aktivity k filmům přizpůsobit vzdálené komunikaci. Přes 270 filmů a více než 1150 výukových materiálů nyní mohou využívat i sami rodiče nebo kdokoliv, kdo má zájem vzdělávat se v oblastech, které tematicky pokrýváme.

Ve středu 22. dubna slavíme Den Země. Při této příležitosti jsme pro Vás připravili jarní environmentální kampaň "Umění odpadu" plnou inspirativních projektových aktivit a výzev. Veškeré činnosti jsou koncipovány pro distanční vzdělávání v domácím prostředí a mohou se do nich zapojit nejen jednotlivci, ale celé rodiny. Vybrali jsme tři filmy a na ně navazující týdenní výzvy:

  • Mezi odpady, zabývající se nakládání s odpady v České republice,
  • Mý věci, o životě s minimem materiálních věcí,
  • Udržitelný Palacký, o inspirující aktivitě studentů olomoucké univerzity, kteří na škole zrealizovali několik udržitelně-ekologických projektů. 

Díky týdenním výzvám (Umění bezodpadu, Umění minima a Umění udržitelnosti) se naučíme, jak snížit svou produkci odpadu, vyzkoušíme si týden žít podle zásad minimalismu, vymyslíme projekt vylepšující naše okolí a také si ušijeme sáček na ovoce či pečivo.

Pojďme v těchto jarních dnech udělat něco pro naši planetu, svůj domov, školu, okolí i sebe...

Krásné dny a pevné zdraví Vám jménem celého týmu JSNS 

přejí Jan Forchheim a Táňa Abrhámová
Zapojte se do environmentální kampaně Umění odpadu
Ovládáte umění odpadu, či potřebujete inspiraci? Oslavte s žáky Den Země zapojením do kampaně zaměřené na předcházení vzniku odpadu. V týdnu od 20. do 24. dubna 2020 můžete zhlédnout dokumentární filmy a pustit se do tematických projektových výzev. Objevte s nimi aktuální témata jako bezodpadový způsob života, minimalismus či principy udržitelnosti ve školním prostředí. Kampaň a týdenní projektové výzvy jsou postavené tak, aby bylo možné se zapojit i v rámci distančního vzdělávání, tedy z domova – individuálně i s rodinou. 
Číst více
Online výuka
Stále pro vás zveřejňujeme tipy na využití našich lekcí pro online výuku. Pokud již lekce využíváte, moc by nám pomohlo, kdybyste nám dali vědět, jak se vám s materiály pracuje, co funguje, nebo naopak ne. Vaše zpětná vazba nám pomůže podklady zlepšovat a může posloužit i jako příklad dobré praxe pro další vyučující nebo rodiče. Budeme Vám vděční, pokud si najdete chvilku a vyplníte pár řádků.
Dotazník
Člověk v tísni vyhlásil sbírku SOS ČESKO
V reakci na ekonomické dopady vyvolané pandemií koronaviru vyhlásil Člověk v tísni sbírku SOS Česko. Je určena na pomoc nejohroženějším skupinám obyvatel, které se ocitají v těžké životní situaci: živnostníkům, samoživitelkám, sociálně slabým, lidem v insolvenci či lidem, kteří přicházejí o práci.
Číst více
Týdny mediálního vzdělávání proběhnou letos online!
Připravili jsme pro vás online podobu letošního ročníku, ke které se Vy i Vaši žáci dostanete z pohodlí svého domova přes JSNS.CZ/tmv, a to v novém termínu od 4. do 29. května. Těšit se můžete na elektronickou cvičebnici mediální výchovy, dlouho očekávané materiály do výuky pro I. stupeň základních škol nebo nové spoty „Mediální gramotnost se vyplatí“. I letos chystáme pro zapojené učitele bonusové balíčky, které budou obsahovat například oceňovanou knihu Hrůza! Šok! Média! nebo sadu hravých plakátů  „Mediální gramotnost se vyplatí“. V online světě se nyní pohybujeme intenzivněji, než kdy předtím, práce s tématy mediálního vzdělávání je v této době příznačná. Bližší informace průběžně aktualizujeme.
Číst více
Nominujte osobnosti na Cenu Příběhů bezpráví
Už jen do konce května přijímáme nominace na Cenu Příběhů bezpráví, ze kterých studentská porota vybere tři laureáty, kteří projevili odvahu tváří v tvář komunistickému bezpráví. Těm bude ocenění předáno během slavnostní ceremonie. Nominovat osobnost může skupina či jednotlivec mladší třiceti let. Pokud znáte někoho, komu byste chtěli vyjádřit úctu  a poděkování za to, jak si vedl během komunistických časů, nominujte.
Nominační formulář
TIPY NA FILMY
Mezi odpady – z festivalu Jeden svět 2020
„Žijeme v době plastové,“ podotýká hned na úvod jeden z protagonistů dokumentu. Na příkladu města Zlín ukazuje, co toto prohlášení v praxi vlastně znamená, a to zdaleka nejen pro tamní občany. Krátký reportážní film zachycuje situaci s obtížně recyklovatelnými odpady. Na lokálních souvislostech jihomoravské obce přibližuje technickou, ekonomickou a politickou stránku celého problému. K tomu se neodbytně přidávají otázky s celospolečenským přesahem, týkající se širší udržitelnosti soudobého konzumního stylu života.
Film
Mý věci
Hlavní hrdina filmu Petri opouští svůj prázdný byt a běží zasněženými Helsinkami uprostřed noci do skladiště, kam si uložil všechny své osobní věci. Může si však vzít pouze jediný předmět a tak to bude po dobu celého jednoho roku – jeden den, jedna věc a zákaz nákupu čehokoli nového. K tomuto osobnímu experimentu se Petri rozhodl, když zjistil, že hromadění věcí ho nečiní šťastným. Co vše skutečně ke svému životu potřebujeme, abychom mohli bez obav chodit do práce nebo ven s přáteli? A bez čeho se skutečně můžeme obejít? Na tyto otázky se snaží odpovědět hlavní protagonista a režisér v jedné osobě ve svém autobiografickém filmovém deníku.
Film
Udržitelný Palacký
Studenti Palackého univerzity v Olomouci se jednoho dne rozhodli vzít věci do svých rukou. Parta nadšenců z různých fakult založila iniciativu Udržitelný Palacký a na vlastní pěst rozjela projekty na třídění odpadu, komunitní zahradu, obchod s přebytečným zbožím nebo projekt na bezplatné dolévání kohoutkové vody v kavárnách. Dobrovolnickou organizaci brzy podpořila univerzita, a tak Udržitelný Palacký dnes organizuje osvětové kampaně, pořádá úklidové akce a vůbec se snaží inspirovat ostatní studenty i další české univerzity v cestě za udržitelností a odpovědností za prostředí, ve kterém žijeme. Inspirujte se sami novým filmem Udržitelný Palacký.
Film
V digitálním světě – mediální vzdělávání pro 1. stupeň ZŠ
Představujeme původem francouzský animovaný seriál určený pro 6-12leté diváky, který za podpory programu O2 – Chytrá škola nově uvádíme v českém znění spolu s dlouho očekávanými výukovými materiály k mediálnímu vzdělávání pro 1. stupeň ZŠ. Dětem přibližuje prostředí „nul a jedniček“ a seznamuje je se základními pojmy a nástroji digitálního  světa jako jsou vyhledávače, cookies nebo „lajky“. Vysvětluje principy tvorby bezpečného hesla, rozebírá důvody rodičovské kontroly a upozorňuje na nezbytnost ověřování informací. Otevírá i problematická témata jako jsou například projevy nenávisti a bezpečné chování na internetu.
Seriál
Kalendář akcí
20. 4. – 24. 4. Environmentální kampaň „Umění odpadu“
4. 5. – 29. 5. Týdny mediálního vzdělávání
31. 5. Uzavření nominací na Cenu Příběhů bezpráví

Jeden svět na školách
Člověk v tísni, o. p. s.
Tento email byl odeslán na adresu agatha.hrusova@jsns.cz.
Odesilatelem je Jeden svět na školách, jan.forchheim@jsns.cz. Tento e-mail je podle zákona obchodním sdělením.
Z odběru se můžete odhlásit.


S radostí doručeno díky aplikaci SmartEmailing
Antispam pravidla