Přihlaste se na celoroční kurzy mediálního vzdělávání. Nově i pro vyučující na 1. stupni
http://email-click.jsns.cz/img/not-found.png
Bulletin mediálního vzdělávání
srpen 2020

Milí vyučující, 

každé prázdniny jsou zasloužené – avšak ty letošní byly dvojnásob. A tak doufáme, že jste si odpočinuli a podařilo se Vám alespoň částečně odpojit od e-mailů, zpráv a vše-lijakých online nástrojů, jež se staly nedílnou součástí výuky během mimořádného období.

Všichni jsme plni očekávání, co nám nový školní rok přinese. Nechceme nic nechat náhodě, a proto naše aktivity a materiály přizpůsobujeme možným situacím, které mohou nastat. Nicméně, ať se bude dít cokoli, jedna věc je jistá: (nejen) ve výuce mediálního vzdělávání se Vás budeme snažit maximálně podpořit.

A co je nového v JSNS?

Spustili jsme přihlašování na sérii celoročních kurzů pro vyučující 1. i 2. stupně základních škol i středních škol, pracujeme na výukových materiálech k problematice koronavirových dezinformací, chystáme nové AV lekce či tvoříme příručku k seriálu V digitálním světě.

Za tým mediálního vzdělávání Jednoho světa na školách Vám přejí příjemné čtení:

Michaela Trnková, koordinátorka projektu Mediální vzdělávání
Karel Strachota, ředitel vzdělávacího programu JSNS.CZ 
CELOROČNÍ KURZY: PŘIHLAŠOVÁNÍ PRÁVĚ PROBÍHÁ
Kurzy pro vyučující 1. stupně ZŠ
Spustili jsme přihlašování na bezplatný kurz pro vyučující 1. stupně ZŠ. Semináře jsou zaměře-né na výzvy, se kterými se žáci konfrontují od počátku svého pobytu v online světě – bezpečí na internetu, sociální sítě a lajky, online hry, hesla, kyberšikana a další.

Přihlašovat se můžete do 14. září, nebo do naplnění kapacity (25 míst).
PŘIHLÁSIT SE
Kurzy pro vyučující 2. stupně ZŠ a SŠ
Zajistěte si místo na oblíbeném celoročním kurzu mediálního vzdělávání pro vyučující 2. stupně ZŠ a SŠ. Soustředí se na svět médií, reklamu, pohyb na internetu a digitální stopy či sociální sítě.

Účastníky čeká sedm půldenních seminářů, diskuse s hosty z oboru a projektové dny na školách. Přihlašování probíhá do 14. září,
nebo do naplnění kapacity (25 míst).
PŘIHLÁSIT SE
KORONAVIRUS A DEZINFORMACE
Jak na koronavirové dezinformace?
V červnu jsme zveřejnili první analýzy koronavirových dezinformací podle konceptu 5 klíčových otázek. Nyní připravujeme další výukové materiály; chystáme „karetní hru“ zkoumající motivace tvůrců a šiřitelů dezinformací; návod, jak na ověřování informací; a několik tzv. dezinformačních lahůdek. 
VÝUKA NA DÁLKU 
Online výuka v novém kabátu
  Portál s lekcemi přizpůsobenými k výuce na dálku jsme vylepšili a zpřehlednili. Vyzkoušejte nejrůznější aktivity, na kterých mohou žáci pracovat samostatně přímo z domova.
  PŘEJÍT K VÝUCE NA DÁLKU 
  PŘIPRAVUJEME
  Příručka o digitálním světě 
  Nová metodická příručka určená vyučujícím na 1. stupni ZŠ ukáže, 
  že učit mediální výchovu jde zábav-nou a jednoduchou formou, jež zaujme i ty nejmenší žáky.
  
  Příručka vychází z animovaného seriálu V digitálním světě, který seznamuje děti s pravidly bezpeč-ného chování na internetu. Bude obsahovat celkem 15 AV lekcí.
  Nové audiovizuální lekce
  Na jaké AV lekce se můžete těšit?
  Lepší profil: Dokument ukazuje internetový svět teenagerů i zákulisí byznysu za sociálními sítěmi.
  Příběh šikany: Kam až může dojít (kyber)šikana? Příběh 13leté Rosalie, která se stala obětí   
  Čínský umělec v exilu: Anonymní čínský umělec bojuje proti totalitní Číně. Co zmůže jeden člověk proti zdánlivě všemocnému režimu?
  MEDIÁLNÍ VZDĚLÁVÁNÍ NA SOŠ A SOU  
  Příklady dobré praxe z odborných škol 
  V roce 2019 jsme spustili projekt Mediální vzdělávání na odborných školách, v rámci něhož jsme spolupracovali s 30 odbornými školami různého zaměření.
  
  Zajímá Vás, jak mediálně vzdělávací aktivity na odborných školách probíhaly? Co se v praxi osvědčilo a neosvědčilo? Na jaké překážky Vaši kolegové narazili a jak se s nimi vypořádali? Odpovědi na tyto otázky budou součástí závěrečné zprávy z projektu, kterou budeme finalizovat během podzimu. 
  Jak se Vám Bulletin četl? Budeme rádi, když nám své názory a připomínky napíšete na e-mail michaela.trnkova@jsns.czDěkujeme.
  Jeden svět na školách
  Člověk v tísni, o. p. s.
  Tento email byl odeslán na adresu vyvialova.leona@zschyne.cz.
  Odesilatelem je Jeden svět na školách, michaela.trnkova@jsns.cz. Tento e-mail je podle zákona obchodním sdělením.
  Z odběru se můžete odhlásit.


  S radostí doručeno díky aplikaci SmartEmailing
  Antispam pravidla