Novinky z METY
Podporujeme děti a žáky s odlišným mateřským jazykem
a pedagogické pracovníky při práci s nimi
Vážení pedagogové,
aktuální situace v naší zemi nás všechny přivádí do ztížených osobních i pracovních podmínek, proto jsme i newsletter částečně zaměřili na to, jak si poradit s online výukou žáků s odlišným mateřským jazykem. Přinášíme Vám ale také přehled toho, co je u nás nového. 

Velice si vážíme všeho, co pro své žáky (nejen) s OMJ  v těchto nelehkých časech děláte. Z naší zkušenosti víme, že jste se do výzvy výuky na dálku vrhli po hlavě a zkoušíte, co se dá. Děkujeme Vám za to a připojujeme výzvu: nezapomínejte na sebe, pečujte o sebe se stejným nadšením jako o své žáky a blízké. 

Přejeme Vám hodně sil a pevné zdraví

PhDr. Kristýna Titěrová
programová ředitelka
Semináře pro pedagogy se ODKLÁDAJÍ
Odkládáme prezenční semináře pro pedagogy na neurčito, a to do odvolání. Již přihlášené zájemce budeme kontaktovat individuálně. Náhradní termíny budou upřesněny dle aktuální situace v ČR. V případě dotazů nás kontaktujte na: vzdelavani@meta-ops.cz.
DETAIL
Přihlaste se na ONLINE seminář pro pedagogy Elektronické zdroje, materiály a tipy pro výuku žáků s OMJ 
Prezenční semináře jsme sice odložili, ale připravili jsme pro Vás seminář na dálku. Proběhne již 15.4.2020 (14:00 - 17:15). Více informací najdete na Inkluzivní škole.
DETAIL
Poradenství pro pedagogy beze změny
Konzultace k výuce dětí a žáků s OMJ (nejen doma) jsou i nadále dostupné, neváhejte se na nás obracet telefonicky nebo emailem, nebo si přečtěte aktualizované Často kladené dotazy.
DETAIL 
E-learning 
Čeština2

Detail 
Mobilní výuková aplikace češtiny Click4Czech

Detail 
Tipy, jak na výuku na dálku (nejen) žáků s OMJ
Nezapomínejme na to, že i během dálkové (online) výuky vzděláváme také žáky s odlišným mateřským jazykem (OMJ). Shrnuli jsme pro Vás naše poznatky k výuce na dálku ve vztahu k žákům s OMJShromažďujeme pro Vás také tipy, jak dobře a jasně formulovat instrukce k úkolům. Chcete-li se dozvědět, jak i přes vzdálenost, která vás od žáků dělí, zadávat práci efektivně, sledujte sérii článků Instrukce za časů výuky na dálku.
CELÝ ČLÁNEK 
Aktuální informace pro rodiče
Máme zprávy ze škol, že se ne vždy dobře daří kontaktovat rodiče, kteří nerozumí dostatečně česky. Připravili jsme proto informace o současné situaci a potřebě i nadále pokračovat ve vzdělávání a přeložili je do několika jazyků. Součástí jsou i tipy na online výukové materiály. Využijte informace pro komunikaci s rodiči.

CELÝ ČLÁNEK 
Pomoci mohou (dvojjazyční) asistenti pedagoga
V nelehké situaci mohou pomoci také (dvojjazyční) asistenti pedagoga - s přípravou materiálů nebo třeba s kontaktem 
s rodiči, s nimiž je komunikace ztížená kvůli neznalosti češtiny. Chtěli byste se poradit, jak materiály pro žáky s OMJ upravit? Čtěte, jak vytvářet pracovní listy pro žáky s OMJ  nebo nás kontaktujte, společně vymyslíme, jak na to.
MŠ: Pracovní listy pro děti s OMJ
I v mateřských školách se tento čas dá využít k vytváření materiálů a pomůcek pro děti s OMJ. Proto jsme pro Vás připravili tipy, jak výukové materiály vytvářet a kde se inspirovat.
CELÝ ČLÁNEK 
A CO SE STALO MEZITÍM...
Konference Neznalost jazyka neomlouvá?!: Vzdělávací systém nepočítá s žáky s odlišným mateřským jazykem
META, o.p.s. ve spolupráci s ombudsmankou uspořádala 21. ledna v Brně konferenci k současné situaci ve vzdělávání žáků s odlišným mateřským jazykem „Neznalost jazyka neomlouvá!?“ Vzdělávací systém totiž dosud není na tyto žáky připraven, přestože se jejich počet zvyšuje. Chybí koncepce i podpora. Setkání s odborníky se proto zaměřilo na připravované změny v systému podpory žáků s odlišným mateřským jazykem ve vzdělávání a na inspiraci dobrou praxí v zahraničí.

CELÝ ČLÁNEK 
Vydáváme novou publikaci: Průvodce začleňováním žáků s odlišným mateřským jazykem 
Praktická příručka je určena základním školám, které vzdělávají žáky s odlišným mateřským jazykem, ať už se začleňováním těchto žáků teprve začínají, nebo již mají určité zkušenosti, ale chtěly by vzdělávání těchto žáků více systematizovat. Příručka je volně ke stažení.
CELÝ ČLÁNEK 
META, o.p.s. – Společnost pro příležitosti mladých migrantů

Žerotínova 35
130 00 Praha 3

telefon: +420 775 737 678

www.inkluzivniskola.cz
www.meta-ops.cz

Sídlo: Ječná 2127/17, 120 00 Praha 2, IČ: 26982633
Facebook   Twitter      LinkedIn   YouTube      Instagram  
Projekt Program na podporu pedagogů při vzdělávání dětí a žáků s OMJ
(evidenční číslo MŠMT-27426/2018-63) je finančně podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy v rámci Výzvy Podpora aktivit integrace cizinců na území ČR v roce 2019.
Tento email byl odeslán na adresu soukupova@meta-ops.cz.
Odesilatelem je META, o.p.s. - Společnost pro příležitosti mladých migrantů, janovska@meta-ops.cz. Tento e-mail je podle zákona obchodním sdělením.
Z odběru se můžete odhlásit.


S radostí doručeno díky aplikaci SmartEmailing
Antispam pravidla